Hlodavce sú milí spoločníci, ktorí si doslova obľúbili ľudskú prítomnosť. Ich veľkosť nemá nič spoločné s náročnosťou o ich starostlivosť. Každé zvieratko potrebuje náležitú pozornosť, odmení sa vám za ňu svojou nekonečnou láskou.
Myši, potkany, škrečky či zajace, všetci títo chlpáči sú obľúbenými domácimi zvieratkami najmä u detí. Nie každý hlodavec je však vhodný pre tých najmenších. Prečítajte si, čo všetko so sebou prináša chov malých štvornohých ňufáčikov.
Tiché spoločníčky myšky
Myši aj potkany sú veľmi tichí spoločníci, čo im dáva obrovskú výhodu oproti napríklad hlučnejšiemu škrečkovi. Myšky sa ďalej uspokoja aj s malým výbehom, čo z nich robí ideálne zvieratká do menších bytov. Starostlivosť o ne zvládne aj začiatočník. Pokiaľ začínate s chovom hlodavcov, práve myš je skvelým výberom. Mnoho ľudí sa myší bojí, a pritom na to nemajú najmenší dôvod. Domáce myšky sú úplne neškodné a veľmi roztomilé zvieratká. Radi sa učia rôzne kúsky, čím len dokazujú svoju spoločenskosť. Aj malá myšička má v sebe obrovskú charizmu a vie vám rýchlo prirásť k srdcu.
Škrečky ožívajú v noci
Chov škrečkov si vyžaduje dostatok času. Treba mu pravidelne čistiť klietku, navštevovať veterinára a samozrejme dokupovať krmivo. Škrečky často skúšajú trpezlivosť svojich majiteľov, kedy napríklad odmietajú potravu, na ktorú sú zvyknutí. Škrečok je často chronický utečenec, a preto sa vám bude trpezlivosť hodiť aj pri jeho hľadaní po byte.
Škrečky sú občas nedôverčivé voči ľuďom. Je to však veľmi milý hlodavček s malými chutnými očkami, ktorý si okamžite podmaní celú domácnosť. Chovajte ho však ideálne v miestnosti, kde nespíte, pretože sú to nočné tvory, ktoré robia najväčší hluk práve vtedy, keď spíte.
Aj potkan má svoj obľúbený seriál
Názory ľudí na potkany sú rozporuplné. Mnoho ľudí ich nemôže ani cítiť, nadšenci chovu potkanov na nich zasa nedajú dopustiť. Pravdou je, že sú to ideálne spoločné zvieratá, ktoré zbožňujú ľudskú pozornosť. Radi sledujú televíziu alebo oddychujú spolu so svojím majiteľom.
Potkany sú veľmi inteligentné. Patria k tým najčistotnejším zvieratám vôbec. Je známe, že potkan si dokonca ukladá jedlo podľa veľkosti a podľa toho, akým spôsobom ho bude jesť. Každý potkan má svoju vlastnú osobnosť, nepotrebuje toho k životu veľa, stačí mu vaša plná pozornosť a láska.
Činčila sa kúpe v prachu
Činčila je naopak veľmi chúlostivé zvieratko. Je citlivá na hluk, vlhkosť i teplo. Pri jej chove si musíte dáva pozor na mnoho vecí, inak môže mať váš domáci miláčik vážne zdravotné problémy. Potrebuje tiež veľa pohybu, takže rozmerovo jej vyhovuje skôr klietka pre fretku.
Činčila má aj jednu výnimočnú vlastnosť, svoju srsť si udržiava krásnu vďaka pravidelnému kúpaniu v zmesi jemného prachu a piesku. Túto špeciálnu zmes by ste mali meniť každé dva až tri týždne kvôli možným baktériám. Vaša činčila sa skvele zabaví s hračkami, je to zvedavé a veľmi aktívne stvorenie.
Morské prasiatko potrebuje spoločnosť
Aj vy ste patrili v detstve do rodiny, ktorá mala doma morské prasiatko? Morča peruánske patrí k najčastejšie chovaným druhom hlodavcov na planéte. Sú to veľmi spoločenské tvory. Ich mláďatá sa rodia plne vyvinuté a pripravené na samostatný život.
Tieto veľmi šikovné zvieratká vedia rozoznávať základné farby a ich horná hranica počuteľnosti je o niekoľko tisíc hertzov vyššia ako naša. Ak chováte iba jedno morča, môže sa cítiť osamelé, a preto mu musíte venovať dostatok lásky. Ich klietka sa odporúča postaviť na miesto, odkiaľ vás môžu vidieť a počuť čo najlepšie.
Zajacom chutia vaše káble
Zajkovia sú verní spoločníci, ktorí sa radi pritúlia i pohrajú. Zajace radi pobehujú po byte či dome, ale dôležitá je pri ich chove aj klietka. Dajte vášmu kamošovi dostatok hračiek na obhrýzanie, aby sa nevrhol napríklad na vaše káble. Zajac je pomerne ľahko vycvičiteľný, ale treba pri ich výcviku zo začiatku dávku trpezlivosti. Dôležité je naučiť ho chodiť na záchod, ktorý má v klietke. Inak vám bude špiniť po celom byte.
Nachádza sa aj vo vašej domácnosti malý škrečok či morské prasiatko?