Ako sa starať o morské prasa?

Tieto domáce zvieratká sú jednoduché na starostlivosť. No aj napriek ich pokojnému životnému štýlu, vedia potešiť svojich majiteľov svojou náklonnosťou. Rozmýšľate nad ich kúpou? V článku sa dozviete všetko potrebné o starostlivosti o tieto malé chlpaté pískajúce guličky.

Potrebujete naučiť svoje dieťa zodpovednosti? Morské prasa je na to ideálne zvieratko. Sú milé, nenáročné a majiteľovi sa odmenia množstvom lásky. Morské prasiatka si navyše získali aj srdcia dospelých. Sú ideálnym spoločníkom do bytu, ale aj do domu. A na záhrade mu môžete vytvoriť malú ohrádku.

Domček pre morské prasiatko

Akú klietku vybrať?

Nový domček vášho morčaťa by mal mať minimálne pol metra štvorcového. Ak plánujete kúpiť dve morčatká, aby sa jedno necítilo osamelo, klietka by mala mať minimálne jeden meter štvorcový. Hoci sú to malé zvieratká, potrebujú nejaký osobný priestor. Čím väčšia klietka, tým bude morča šťastnejšie. Klietka by mala mať pevnú spodnú časť, pretože nohy morských prasiatok sú veľmi citlivé. Vrchná časť klietky by ideálne mala byť mrežovaná a nie plastová. Takto bude mať morča vo svojej klietke dostatok kyslíka.

Kam klietku umiestniť?

Ideálnym miestom pre klietku je napríklad obývacia izba. Morské prasatá majú radi spoločnosť, takže klietka by mala byť umiestnená v miestnosti, kde sa často nachádzate. Vyhýbajte sa vonkajším priestorom, pokiaľ je vonku príliš teplo. Klietku neumiestňujte priamo pod okno, kde môže byť prievan alebo môže byť vystavená príliš veľkej horúčave. Morčatá sú veľmi citlivé na teplo.

Ako často ju čistiť?

Každá klietka musí byť vystlaná pilinami, ktoré naberajú časom zápach z výlučkov a treba ich vymieňať. Piliny by mali byť menené dvakrát za týždeň a zároveň by mali byť kvalitné a nie veľmi tvrdé, aby si morča na nich nepoškriabalo labky.  Poriadne vyčistiť celú klietku by ste mali minimálne raz do týždňa. Nezabúdajte každý deň vymieňať vodu a umývať fľašu s vodou.

Strava

Nekončiace zásoby sena

Naozaj. Morčatá potrebujú seno 24/7. Na to, aby ich trávenie fungovalo tak ako má, potrebujú konzumovať seno dennodenne. Nedostatok sena môže viesť ku prerasteniu zubov, príčinou ktorého nebudú schopné konzumovať ostatné potraviny. Následky prerastania zubov sú častou príčinou smrti morských prasiat.

Čerstvá zelenina dvakrát za deň

Okrem sena je dôležitou časťou ich jedálnička aj čerstvá zelenina. Každé zvieratko má svoje vlastné preferencie, ale medzi zeleninu, ktorá je vhodná pre morčatá, patrí: zelený šalát, mrkva, uhorky, paradajky, kapusta, brokolica. Ovocie by sa malo dávať iba v menších dávkach a ideálne je napríklad jablko alebo jahody.

Listová zelenina
Až 20 % zeleninovej stravy by mala tvoriť listová zelenina.

Granule nie sú nutné

Strava vo forme granulí nie je nevyhnutná. Dokážu viesť plnohodnotný život iba s konzumovaním sena a zeleniny. Pokiaľ je morča naučené na jedenie granúl, dbajte na ich kvalitu. Morské prasatá sú náchylné obezite a netreba to s ich vykrmovaním preháňať.

Venujte sa im

Morské prasiatka majú interakciu s ľuďmi radi. Rozprávajte sa s ním, vyberajte ho von z klietky a škrabkajte to. Každodenným výbehom dosiahnete to, že sa z morčaťa nestane lenivá kôpka srsti, ktorá celý deň iba leží a čaká, kým ho nakŕmite. Popri socializácií nezabúdajte na to, že morčiatku treba každých pár týždňov alebo mesiacov ostrihať pazúriky. Pokiaľ si na to netrúfate doma, pazúriky mu za pár minút ostrihá každý veterinár.

Morča je najšťastnejšie, keď má kamaráta

Morské prasiatka sú spoločenské tvory, ktoré najradšej trávia čas v spoločnosti ďalšieho morského prasiatka. Je to spôsobené tým, že aj v prírode žijú v skupinkách. Pokiaľ máte priestor na väčšiu klietku, rozhodne si zaobstarajte dvoch kamarátov. Pozor, ak nechcete mať 6 malých nových prírastkov, nekupujte si samčeka a samičku. Pokiaľ sa morčaťu nebudete venovať a nebude mať ani kamaráta, môže upadnúť do depresie a stratiť chuť jesť a hýbať sa.

Kamarát
Morčatá potrebujú ku šťastnému životu socializáciu. Buď s vami alebo s iným morčaťom. Ideálne s obomi.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Vtáky

Týchto 5 vtákov si rozhodne nekupujte do bytu!

0
Mačky

10 spôsobov, ako mačky prejavujú lásku

0
Novinky Psy

5 dôvodov prečo je pes najlepším priateľom človeka

Navigácia

Magazíny