Aká psia rasa sa najlepšie hodí k vašej povahe?

Pokiaľ ste niekedy posudzovali niečí charakter podľa toho, akého psíka vlastní, neboli ste až tak ďaleko od pravdy. Aj niektoré štúdie dokazujú, že ľudia majú tendenciu vyberať si štvornohého priateľa tak, aby mali spolu niečo spoločné. Aká rasa najlepšie sadla k vašej povahe?

Ak si raz poviete so psíkom povestné „áno“, pravdepodobne to bude vzťah na celý život. Na rozdiel od partnerského života sa v tomto prípade protiklady nepriťahujú. Povaha psa musí mať spoločné črty s tou vašou, inak by ste väčšinu času nezmyselne bojovali. Aký pán, taký pes. Výber psieho miláčika je často odrazom vás samých. Ak si napríklad zvolíte pastierskeho psa, ste človek, ktorý má rád vonkajšie prostredie a prírodu. Aké typy psov a ľudí rozoznávame?

Porekadlo aký pán, taký pes
Aký pán, taký pes – ľudia si často vyberajú štvornohého kamaráta podľa svojej povahy.

Nezávislý cestovateľ

Psy aj ľudia sú spoločenské tvory, avšak medzi oboma skupinami sa nájdu výnimky. Pokiaľ trávite veľa času v zamestnaní alebo často cestujete, potrebujete psa, ktorý je samostatnejší než iné plemená a neprekáža mu rušnejší životný štýl. Medzi takéto psíky patrí napríklad aljašský malamut, barzoj, šar pej, prípadne labrador či papilon.

Pohava nezávislý cestovateľ
Niektoré psíky vyslovene milujú rušný životný štýl.

Nadšenec fitnes štýlu

Milujete prírodu a aktívny pohyb vonku. Takmer každý pes má rád prechádzky a sem-tam trocha behu. Niektoré plemená zdieľajú takúto vášeň ešte o čosi intenzívnejšie. Je to napríklad doberman, írsky a anglický seter, border kólia, dalmatín či weinmarský stavač. Práve tieto psy zbožňujú skutočne dlhé prechádzky a neprekážajú im ani kilometre behu. Sú to jednoducho športovci od narodenia tak ako vy.

Stredobod pozornosti

Radi organizujete párty, ste zanietený dobrovoľník alebo notoricky známy kamarát, ktorý nikdy neodmietne pozvanie na kávu? Vy aj váš pes túžite po uznaní a radi sa stretávate s novými ľuďmi. Vaším parťákom je v tomto prípade anglický seter, labrador, sibírky husky či bišón. Ideálni psí kamaráti sú aj pudel alebo francúzsky buldog. Milujú pozornosť a sú dobrými vrátnikmi, pretože im nič a nikto neunikne.

Povaha stredobod pozornosti
Bišón túži po neustálej pozornosti presne tak ako jeho majiteľ.

Milovník detí

Ak sa najlepšie cítite v prítomnosti dieťaťa, je vám podobný napríklad bígel alebo boxer. Aj jazvečíky milujú vyvádzanie a hranie sa s malými deťmi. Máte ochranársky pud, ale takisto aj vnútorné dieťa, ktoré nikdy úplne nevyrástlo.

Povaha milovník detí
Jazvečík sa skvele hodí do rodiny s deťmi.

Domased

Raz vás bolí koleno, inokedy sa zasa ozýva reuma. Vždy si nájdete spôsob, ako sa vyhovoriť z prechádzky. Ste na tom podobne ako bulmastif, bernardín alebo ši-cu, ktorým často stačí pohyb okolo domu alebo len krátka prechádzka. Vaším protikladom sú vždy akčné teriéry.

Aristokrat

Aristokratický zjav chrtov či naháčov, ich elegantné pohyby a vyžarovanie je typické aj pre ich majiteľov. Ľudia, ktorí si zvolia túto rasu, zväčša pôsobia vznešene a možno občas trocha chladne. Dajú si záležať na svojom vzhľade, ale sú veľmi rezervovaní. Od ľudí si držia prirodzený odstup. V spoločnosti svojich priateľov sú veľmi spoločenskí a obľúbení. Rovnako ako psí atléti, aj ich majitelia si dávajú záležať na svojej postave a zdravom životnom štýle.

Pracant

Ten, kto si zaobstará usilovné a pracovné plemeno ako nemecký ovčiak alebo border kólia, nemôže byť pasívny. Ak stretnete človeka s vlčiakom, rozhodne je to typ, s ktorým sa nudiť nebudete. Pracanti sú veselí ľudia, ktorí milujú výzvy a vyhľadávajú stále nové dobrodružstvá. Sú prirodzení, ale občas prídu aj s módnymi výstrelkami. Tak ako nemeckí ovčiak či borderka sú emancipovaní, sebavedomí a pracovití. Majú zmysel pre spravodlivosť a dôkladnosť.

Pres povaha pracant
Border kólia potrebuje aktívneho majiteľa, ktorý neustále vyhľadáva nové výzvy.

Flegmatik

Z nežných veľkáčov, akými sú buldog, nemecká doga alebo baset, srší už na míle obrovská pohoda. Sú to prítulní obri. Ich majitelia pôsobia takisto pokojným a vyrovnaným dojmom. Ich flegmatizmus okolie možno občas irituje, ale oni si z neho nič nerobia. Netrápia sa tým, čo si o nich myslí okolie a s úplným pokojom riešia aj zložité situácie. Na druhú stranu nemajú radi stres a nátlak. Ich zjav je neprehliadnuteľný, kráčajú s najnovšími trendmi a majú radi extravaganciu.

Akého psíka máte doma vy? Máte podobné povahy?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Psy

Toto sú najvhodnejšie plemená pre začínajúcich psíčkarov

0
Novinky Psy Tip

10 povelov, ktoré môžete naučiť vášho psa

0
Novinky Tip

Ježkovia – netradiční domáci miláčikovia

Navigácia

Magazíny