Plánujete kúpu mačky? Položte si najskôr tieto otázky

Mačací prírastok môže byť veľmi milým spestrením nejednej rodiny. Pred kúpou mačky je veľmi dôležité vyjasniť si všetky aspekty pre a proti, aby ste predišli zbytočným následným nepríjemnostiam. Mačka je samostatné, elegantné, inteligentné stvorenie, ktoré sa nemusí hodiť do každej domácnosti. Preto si jej kúpu dobre premyslite.

Mačky sú veľmi príjemné spoločníčky a mačiatka sú svojím výzorom jednoducho neodolateľné. Nenechajte sa však opantať a kúpu mačičky si najskôr dobre zvážte. Ak máte na ich výchovu dostatok času, mačky vás zahrnú vrúcnou láskou. Mačky si na rozdiel od psov nevyžadujú toľko pohybu a každodenné prechádzky. Obľúbené sú aj preto, že sa bez problémov hodia aj do bytu. Ešte pred tým, ako sa rozhodnete zadovážiť si mačacieho spoločníka, mali by ste si zvážiť všetky pre a proti. Pomôcť by vám mohlo aj zodpovedanie nasledovných otázok.

Mačka oddychuje na stoličke
Mačky sú charizmatické stvorenia, ktoré buď milujete, alebo sa s ich povahou stotožníte len veľmi ťažko.

Som pripravený mať doma mačku?

Táto otázka je veľmi podstatná a mala by byť položená nepochybne ako prvá. Spočítajte si, koľko voľného času viete mačke venovať. Malé mačiatko si vyžaduje vašu prítomnosť aj niekoľko hodín denne, ale ani väčšie mačky sa bez vašej pozornosti nezaobídu. Mačka je veľmi vnímavé spoločenské stvorenie. Ak si zvykne na spoločne strávený čas, veľmi ťažko jej vysvetlíte, že už na ňu nemáte až tak veľa času. Ďalšia otázka je, samozrejme, finančná. Krmivo, veterinár, hračky, nový pelech… každé zvieratko niečo stojí a mačka nie je výnimkou.

Mačka a dievča
Mačka si vyžaduje veľa vašej lásky a pozornosti.

Mačka alebo kocúr?

Ak ste aj naďalej rozhodnutí, že mačku určite chcete, zamyslite sa nad pohlavím. Mnohí ľudia majú voči kocúrom výhrady, že zapáchajú. Pravdou je, že si len značkujú svoje teritórium, čo je ich prirodzeným správaním. Predísť tejto činnosti môžete kastráciou.

V otázke povahy kocúrov a mačiek sa názory rôznia. Jedni tvrdia, že mačky sú pokojnejšie a prítulnejšie, druhí vravia presný opak. Povaha mačky závisí od samotného plemena a konkrétneho jedinca. Vraví sa, že mačka si vyberie vás a nie vy ju. Takže možno to môžete nechať na váš inštinkt alebo inštinkt vašej budúcej mačky.

Spiaca mačka na podlahe
Vraví sa, že mačky sú prítulnejšie ako kocúry, ale nie vždy to musí byť pravda.

Aké plemeno je pre mňa najvhodnejšie?

Padlo vám do oka konkrétne mačacie plemeno alebo sa vám páčia mačky ako také? Toto je ďalšia dôležitá otázka, na ktorú by ste sa mali sústrediť. Mačacie plemená môžeme rozdeliť na dlhosrsté a krátkosrsté. Dlhosrsté mačky označujeme aj ako „perzské“. Tieto mačky bývajú pokojnejšie, občas sú považované až za lenivé. Svojimi pomalými pohybmi pripomínajú starších elegánov.

Krátkosrsté mačky sú najrozšírenejšie na svete. Radíme sem všetky mačky domáce, európske a britské. Všetky sú veľmi odolné a životaschopné. Od ľudí vyžadujú citlivejšie zaobchádzanie, avšak veľkým pozitívom je menšia náročnosť v starostlivosti o ich srsť.

Čierna huňatá mačka
I keď majú všetky plemená svoje charakteristické črty, každá mačka má svoju vlastnú osobnosť, ktorá určuje jej finálnu povahu.

Kde si zadovážim svoju novú mačku?

Chovateľská stanica alebo zvierací útulok? Každá z možností má svoje pre a proti. Vždy aktuálny zoznam registrovaných chovných staníc na Slovensku nájdete na stránke Slovenského zväzu chovateľov mačiek.

Pravdou je, že v útulku môžete nájsť mačacie poklady, o akých sa vám ani nesnívalo. Samozrejme, nedostanete ku nim papiere či preukaz pôvodu, ktoré potrebujete, ak chcete brať mačku na výstavy. Dostanete však do opatery zviera, s ktorým sa osud nemaznal a dokáže vám byť vďačné za vašu lásku a pomoc celý svoj život.

Mačka oddychuje v posteli
Nie je nič krajšie ako oddaná mačka, ktorá je vám vďačná za to, ako dobre sa o ňu staráte.

Chcem mačiatko alebo staršiu mačku?

Zamyslite sa určite aj nad vekom svojej novej mačky. Ide najmä o to, aby bolo zvieratko u vás spokojné. Ak máte doma malé deti, zaobstarať si staršiu mačku by nemusel byť najlepší nápad. Naopak, pokiaľ ste príliš zaneprázdnení, no i napriek tomu chcete mať doma mačacieho kamaráta, skúste pouvažovať nad kúpou dospelej mačky. Vyhnete sa útrapám, ktoré život s mačiatkom prináša.

Aj dospelé mačky sú veľmi učenlivé, takže sa určite nemusíte báť, že by sa k vášmu životnému štýlu už neprispôsobila. Povaha každého väčšieho domáceho miláčika by mala byť v súlade s vaším životným štýlom, inak budete vaše nové kamarátstvo nejeden raz pokrivkávať.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Mačky Psy Tip

Nemôžete si adoptovať zvieratko z útulku? Pomôcť sa dá aj inak

0
Hlodavce

Všetko, čo by ste mali vedieť pred kúpou škrečka

0
Novinky Psy

Potraviny, ktoré vášmu chlpáčovi škodia

Navigácia

Magazíny