Sova ako domáce zvieratko

Rozálka, Hedwiga – hovoria vám tieto mená niečo? Nielen filmoví hrdinovia môžu mať sovu ako domáce zvieratko. Vo filmoch, knihách a televíznych seriáloch sú sovy prezentované ako priateľské, inteligentné a láskyplné zvieratá. Ak zvažujete ich kúpu, myslite však na to, že filmy vám neukážu všetko o týchto zvieratách. Pred ich kúpou by ste sa mali poriadne zamyslieť a zvážiť, či sa o tak náročného miláčika ako je sova, dokážete postarať.

Mladá sova
Mladé sovy majú v tvári krásny výraz, ale neunáhlite sa s ich kúpou iba kvôli nemu.

Vyžadujú si veľa priestoru

Žijete v byte? V tom prípade sova nie je pre vás vhodný domáci miláčik. Sovy pre svoj život potrebujú veľké klietky (mnohonásobne väčšie ako papagáje), ktoré by mali byť vnútri v dome, ale aj vo vonkajšom priestore. Okrem toho musia byť pravidelne vypúšťané, aby si mohli zalietať.

Klietka
Veľká klietka je pre život sovy v domácnosti povinnosťou.

Nezávislí jedinci

V prírode sa sovy vyskytujú osamote. Nevychádzajú dobre s inými vtákmi. Sovy sú zvyknuté na život osamelých lovcov, takže ak bude vaša sova trochu antisociálna, je to úplne prirodzené.

Sovy si počas života vyberú jedného jedinca, s ktorým sa spoja a skamarátia a máte veľmi veľkú šancu, že sa ním stanete práve vy. Keď sa sovy s niekým zblížia, stanú sa kamarátmi na celý život. To môže ale znamenať, že sova nebude dobre znášať, keď sa o ňu nebudete môcť starať vy a môže upadnúť do depresie, ktorá môže viesť až k smrti zvieratka.

Životný partner
Ak si vás sova vyberie, stanete sa jej životným partnerom.

Špeciálna strava

Ak pred sovu dáte semiačka, ovocie, zeleninu alebo iné jedlo typické pre vtáky, je možné, že ho ani nerozpozná ako jedlo. Sovy sú mäsožravce a musíte ich tak kŕmiť aj keď nežijú vo voľnej prírode. Ideálne sú myšky, malé zajace, morčatá alebo malé sliepky. Sovy sú chaotickí jedlíci a zostáva po nich neporiadok. Pohľad na rozjedené malé zvieratká nie je pre každého.

Pozor na ich ostrý zobák!

Sovie zobáky sú prispôsobené na trhanie veľkých kusov mäsa. Ak cítite, že je sova nespokojná, radšej sa od nej vzdiaľte. Takáto sova dokáže spraviť veľkú škodu vám a aj vášmu majetku.

Ak sa rozhodnete zaobstarať si sovu, myslite na nasledovné:

  • Ak sa s vami zblíži, musíte sa jej venovať po celý jej život.
  • Potrebujete klietku aj v interiéri aj v exteriéri.
  • Jej kŕmenie si vyžaduje silný žalúdok.
  • Pozor na ostrý zobák.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Hlodavce Novinky

Aj malý hlodavec vie zaujať veľké miesto

0
Novinky Tip

Ježkovia – netradiční domáci miláčikovia

0
Tip

Jar vo fotoknihe od Happy Foto

Navigácia

Magazíny