10 spôsobov, ako mačky prejavujú lásku

Je mačkám naozaj všetko jedno? Nakŕm ma, poškrabkaj ma a daj mi pokoj. Takto pôsobí navonok väčšina mačiek. Mačky patria k domácim zvieratám, ktoré nemajú pochopenie u mnohých ľudí. Ich prejavovanie lásky je úplne iné ako u ostatných zvierat.

Ľudia často odvrhnú kúpu mačky, pretože majú pocit, že ich nebudú mať dostatočne v láske. To, že mačky prejavujú svoju lásku inak ako ostatné zvieratá je známe už dlho. Tu je 10 spôsobov, ako mačky prejavujú lásku.

Opieranie sa labkami

Keď sa o vás mačka opiera alebo vás až tlačí svojimi labkami, prejavuje vám tak svoju náklonnosť. Pokiaľ vaša mačka leží vo vašom lone a labkami sa vás dotýka, hovorí, že vás má rada. Tento prejav lásky môže byť aj bolestivý. Čím je mačka spokojnejšia, tým silnejšie vás tlačí a môže vás poškriabať svojimi pazúrmi.

Darček

Keď vám mačka prinesie malé mŕtve zvieratko, je to spôsob, ktorým hovorí, že vás má rada. Prijateľnejším variantom je, keď vám prinesie nejakú hračku, ktorú našla. Mačky nenosia darčeky ľuďom, ku ktorým neprejavujú žiadne city.

Hlava o hlavu

Túlenie hlavy o hlavu je veľmi zvláštny spôsob ako prejaviť lásku. V mačacom svete je to ale bežné. Podľa expertov si mačky takto označkujú svojim pachom človeka, ktorého považujú za člena svojej rodiny.

Hlava o hlavu
Aj takto vedia mačky prejaviť svoju náklonnosť.

Z očí do očí

Pohľad z očí do očí je považovaný za veľmi intímny aj u ľudí. Rovnako to vnímajú aj mačky. Pri pohľade z očí do očí hovoria mačky, že vám veria. Podľa expertov sa jedná o extrémny znak náklonnosti, ktorý je prirovnávaný ku bozku.

Ukázanie bruška

Pri zvieratách je typické, že neodhalia svoje brucho len tak hocikomu. Brucho je jedným z ich najzraniteľnejších miest a zvieratá si ho väčšinou chránia. Ak vám mačka ukazuje brucho, je to znakom toho, že sa s vami cíti pohodlne.

Odhalené brucho
Takto vyzerá mačka, ktorá sa cíti pohodlne.

Zatočenie hornej časti chvostu

Chvost mačky je ukazovateľom jej aktuálnej nálady. Chvostom vie mačka prejaviť uvoľnenosť, pozor, napätie, ale aj náklonnosť. Pokiaľ chvost mačky smeruje hore a jeho koniec je mierne zatočený, prejavuje tým svoju lásku. Chvostom môže mačka aj jemne vrtieť. Toto nazývajú odborníci šťastný chvostový tanec.

Chvost
Chvost povie veľa o nálade mačky.

Jemné hryzenie

Nehnevajte sa na vašu mačku pokiaľ vás jemne hryzie do prstov. Je to len ďalší spôsob, ktorým prejavujú sympatie. Tento prejav lásky môže byť trochu bolestivý, ale musíte to vašej mačke odpustiť. Mačky si takto prejavujú lásku aj navzájom medzi sebou a preto nerozumie, že vás to môže bolieť.

Obtieranie sa o nohy

Obtieranie sa o nohy je najznámejším mačacím pohybom. Treba ale myslieť aj na to, že mačky sa často obtierajú aj o neživé predmety, len preto aby si poškrabkali srsť. Mačka si vás takto zároveň aj označkuje a dá všetkým najavo, že ste jej.

Obtieranie
Mačky sa najradšej obtierajú o vaše nohy.

Pradenie

Pradenie mačky je krásny zvuk. Nepomýľte si jedno pradenie s druhým. Každé pradenie znamená niečo iné. Od potešenia po vyjadrenie obáv, strachu, hnevu. Ak mačka pradie počas vašej interakcie s ňou, je to prejav lásky.

Vždy pri vás

Pohnete sa, pohne sa aj mačka. Sadnete si, sadne si aj mačka. Poznáte to? Ak áno, máte naozaj silné puto so svojim domácim miláčikom. Pokiaľ sa vaša mačka nevie nabažiť vašej spoločnosti, máte obojstranný vzťah plný lásky.

Prenasledovanie
Pravá láska je, keď vás mačka nasleduje až do postele.

Takisto ako ľudia, aj každá mačka má inú osobnosť a preto nemajte obavy, ak tá vaša nespĺňa všetky vyššie spomenuté kritéria. Mačky sú zvieratá, ktoré svoju lásku nedávajú priveľmi najavo, ale je ju cítiť z malých detailov ich správania.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Mačky Psy Tip

Nemôžete si adoptovať zvieratko z útulku? Pomôcť sa dá aj inak

0
Novinky Psy

5 dôvodov prečo je pes najlepším priateľom človeka

0
Novinky Psy Tip

10 povelov, ktoré môžete naučiť vášho psa

Navigácia

Magazíny