Prečo potrebujú papagáje zelené krmivo?

Zelené krmivo je doplnením základných zložiek potravy papagájov. Dá sa bez neho zaobísť, avšak neodporúča sa ho vynechávať. Je zdrojom vitamínov, minerálov, podporuje dobré trávenie a má aj ďalšie pozitívne liečivé účinky. Malo by sa podávať v sušenej alebo čerstvej forme. Čo všetko môžeme považovať za zelené krmivo?

Zelené krmivo obsahuje množstvo látok, ktoré sa nedajú v strave papagájov len tak jednoducho nahradiť. Ak je podávané pravidelne, jeho účinok na zvierací organizmus je nepopierateľný. Aj nepravidelné užívanie je vítanou zmenou v jedálničku farebných operencov. Čím všetkým by ste mali svojho papagája kŕmiť, aby bol zdravý po celý rok?

Farebný papagáj
Zdravie papagájov závisí vo veľkej miere od ich stravy.

Ovocie a zelenina sú základ

Za ideálne zelené krmivo môžeme považovať ovocie a zeleninu. Tie by nemali chýbať na jedálnom lístku papagája počas celého roka. Využívajte najmä sezónne zelené krmivo, ako sú jahody, čerešne, marhule, červený melón alebo paradajky a papriky. Papagáj sa poteší aj prítomnosti orechov vo svojom krmive. Sezónne potraviny vo všeobecnosti patria medzi potraviny s najvyšším významom pre ľudský či zvierací organizmus. Zväčša pokrývajú vitamínové nároky pre dané obdobie.

Sezónne červené ovocie jahody a čerešne
Konzumácia sezónneho ovocia, ako sú napríklad jahody alebo čerešne, je prospešná nielen pre nás, ale aj pre našich operených kamarátov.

Zábavné i chutné konáriky

Medzi zelené krmivo radíme možno prekvapivo aj konáriky ovocných stromov, brezy alebo vŕby. Konáriky sú zároveň skvelými hračkami, pretože kôra alebo listy sú veľmi vďačné pre zvedavý zobáčik. Jeden takýto konárik dokáže papagája zabaviť na dlhé hodiny. Je to pre neho zdravá pochúťka i drobná radosť.

Červený papagáj na strome
Konáriky ovocných stromov sú skvelou alternatívou.

Pozor na hygienu

Zelené krmivo je skvelé v tom, že ho môžeme bez problémov získať aj doma zo záhradky alebo z voľnej prírody. Pozor si dávajte na to, aby bolo zdravotne bezchybné, dôkladné umyté a najlepšie bez chemického postreku. Papagájovi neprinášame ani žiadnu potravu, ktorá je napadnutá parazitmi alebo inými živočíchmi. V prípade akejkoľvek neistoty dané plodiny papagájovi radšej nepodávajte.

Divo rastúce zelené krmivo

Súčasťou zeleného krmiva sú aj rastlinky, ktoré rastú divo v prírode, napríklad púpava, skorocel, žihľava, baza alebo rôzne lúčne trávy. Zelené krmivo je najlepšie podávať v čerstvom stave a radíme sem aj potraviny zo záhrady ako špenát, čínska kapusta či brokolica.

Niektoré rastlinky si môžete zasadiť aj doma v kvetináči, dariť sa bude dobre najmä púpave, skoroceľu či pŕhľave. Bylinky, ktoré sú pre papagáje veľmi výdatné, sú žihľava dvojdomá alebo konáriky bazy čiernej či plody jarabiny vtáčej. Z lúčnych tráv odporúčame najmä lipnicu lúčnu, psiarku lúčnu alebo timotejku. Niektoré plodiny môžete dať cez leto zmraziť, aby ste mali v zime dostatočné zásoby. Zamraziť je vhodné ríbezle, jarabinu alebo pšeničné klasy.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Kone Novinky

Zvládne starostlivosť o koňa každý?

0
Psy Tip

Ktorý rodinný psík sa hodí do vašej domácnosti?

0
PR článok

Happy Foto má cloud

Navigácia

Magazíny