Urobte dobrý skutok a adoptujte si psíka z útulku

Väčšina ľudí si kupuje psíka pre radosť. Pokiaľ nemáte v pláne chodiť s vašim psíkom na súťaže, nepotrebujete k nemu mať žiadne papiere. Psík vás bude mať rád, či máte, alebo nemáte papiere o jeho narodení, matke a rodokmeni.

Psíkovia, ktorí žijú v útulkoch čakajú na svojho nového pána. Budete ním práve vy? V útulkoch sa nachádzajú stovky opustených psíkov, o ktorých sa ich predošlí majtelia nedokázali postarať. Spravte z jedného z nich vášho najlepšieho priateľa.

Adpocia
Uprednostnite adopciu pred kúpou.

Čo potrebujete aby ste mohli adoptovať?

Podmienok na adopciu je naozaj málo. Všetko čo potrebujete je mať platný občiansky preukaz, vek nad 18 rokov a približne 100 eur. Cena adopcie psíka sa mierne líši od jedného útulku ku druhému, ale neprekročí 100 eur. Útulky chcú nájsť psíkom nový domov a cena, ktorú zaplatíte sa týka skôr očkovaní a kastrácií, ktoré útulok pre psíka zariadil. Dôležité pri adopcií je mať vhodné chovné podmienky.

Ktorého psíka si vybrať?

Pokiaľ bývate v malom byte, vyhnite sa radšej plemenám, ktoré sú energické a potrebujú tráviť veľa času behaním. Ak ste domáci typ, zvoľte radšej menšie, kľudnejšie plemeno, ktoré vám bude robiť v domácnosti spoločníka. Máte veľký dom, plno energie a času nazvyš? Veľké plemená často bývajú ponechávané v útulkoch, keďže nie každý sa o ne vie postarať. Vyberte si jedného z väčších psíkov a stane sa strážcom vašej záhrady.

Domased
Pokiaľ nie ste aktívny typ, mopslík je pre vás ideálny. Bude ešte lenivší ako vy.

Oriešok nie je len na jedenie

Nie každý pes musí byť aristokrat. Oriešok je ľudovo používané označenie psíka, ktorý je zmixovaný z viacerých plemien. Oriešky sú zvyčane najkrajší psíkovia. Miešaním plemien často dochádza ku krásnym abnormalitám, ako sú napríklad modré oči u psíka s tmavou srsťou. Kombináciou plemien sa vytvárajú taktiež aj veľmi vtipné a nezvyčajné typy psov. Oriešky sú veľmi vďačné psíky, ktoré bývajú často neprávom odsunuté na druhú kolaj. O to viac ale dokážu ľúbiť. Takže ak chcete mať psíka, ktorého nikto iný nemá, oriešok je to, čo hľadáte.

Oriešok
Miešaním plemien vznikajú krásne a jedinečné psy.

Prvé rande, druhé rande, člen rodiny

So psíkom sa pred adopciou odporúčame zoznámiť. Počas prvej návštevy útulku sa porozprávajte so zamestnancom a povedzte mu, koľko času budete na psíka mať, aký máte veľký byt a či máte deti. On vám na základe toho odporučí, aký psík je pre vás ideálny. Vyberte si toho, ktorý sa vám najviac páči a vezmite ho párkrát vyvenčiť. Ak si sadnete, je váš. Týmto zoznamovacím kolom sa vyvarujete tomu, že si adoptujete psíka, ktorého nebudete zvládať a následne znova skončí v útulku. Z takéhoto scénaru by bol smutný aj psík, aj vy.

Šteniatko alebo dospelý jedinec?

Väčšina ľudí si chce adoptovať šteniatko. Prežívať s ním každú chvíľu od jeho narodenia je krásny zážitok. Adopciu šteniatka zvažujte najmä, ak máte deti, ktoré chcú zároveň so psíkom vyrastať. Pokiaľ chcete psíka pre seba alebo máte už staršie deti, porozmýšľajte nad adopciou staršieho psíka. Títo psíkovia si už čo-to odžili, sú vychovaní a taktiež pokojnejší. Kúpa šteniatka je veľká zodpovednosť. Počas prvých mesiacov mu treba venovať všetok svoj čas. Pokiaľ si to nemôžete dovoliť, nerobte to.

Šteniatka
Pre šteniatka si treba vyhradiť všetok svoj voľný čas.

Dajte im svoju lásku

Psíky, ktoré sa ocitnú v útulkoch, boli mnohokrát týrané a ich predošlí majitelia s nimi nezaobchádzali najlepšie. Hoci si adpotujete smutného psíka, po pár mesiacoch u vás doma sa z neho stane zvieratko plné lásky.

Smutný psík
Aj zo smutného psíka sa po pár dňoch stane váš najlepší kamarát.

Keďže podľa nového zákona zviera už nie je vec, treba sa k nemu tak aj správať. Venujte psíkom svoj čas, lásku a oni budú to isté robiť pre vás.

Šťastný psík
Z každého psíka z útulku sa stane štastný člen rodiny.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Mačky Novinky Psy Tip Vtáky

Ako chrániť domácich miláčikov pred horúčavami

0
Novinky Tip

Ježkovia – netradiční domáci miláčikovia

0
Tip

Jar vo fotoknihe od Happy Foto

Navigácia

Magazíny