Nemôžete si adoptovať zvieratko z útulku? Pomôcť sa dá aj inak

Podmienky, v akých opustené psy či mačky v útulkoch žijú, nie sú ideálne. Pracovníci robia všetko pre ich šťastie a bezpečnosť, no mnohé zariadenia nemajú dostatok finančných prostriedkov ani priestoru. Stovky chlpáčov hľadajúcich trvalý domov sa tak musia uskromniť s malými výbehmi, životom bez hračiek a bez ľudskej pozornosti. Čo môžete urobiť pre zvieratá v útulkoch, ak nemáte možnosť adoptovať?

Podarujte veci, ktoré už nepotrebujete

Materiálna výpomoc vás nemusí vyjsť draho. Pomôžete aj v prípade, že do útulku prinesiete staré či nepotrebné veci, ktoré vám viac neslúžia. Čisté staré oblečenie (bavlnené), deky, plachty a iné textílie zahrejú zvieratá počas zimy. Staré hračky (napríklad aj detské gumené hračky) potešia nejedného chlpáča. Taktiež môžete priniesť staré misky alebo nádoby, ktoré už v kuchyni nepotrebujete.

Priložte ruku k dielu, nielen venčením

Takmer žiadny útulok neodmietne pracovnú výpomoc. Ak máte trochu voľného času a chcete ho venovať dobrej veci, pouvažujte nad dobrovoľníctvom v útulkoch. Okrem venčenia môžete pomáhať s kŕmením zvierat, čistením klietok, upratovaním areálu, ohŕňaním snehu alebo drobnými opravami.

Pomoc v útulku
Okrem venčenia môžete ponúknuť pomoc aj v areáli útulku.

Nakúpte veci, ktoré v útulkoch naozaj potrebujú

Ak sa rozhodnete pomôcť zvieratám z vlastného vrecka, nakúpte veci, ktoré skutočne potrebujú. V útulkoch sa zíde krmivo pre dospelé psy a mačky, ale aj pre mačiatka a šteniatka. Môžete priniesť granule aj konzervy. Obojky, pelechy a klietky nemusia byť špeciálne drahé, radšej vezmite viac lacnejších kusov. Dôležité sú sterilné gázy a obväzy, savé podložky, hygienické obrúsky, rukavice, dezinfekčné prostriedky určené pre zvieratá aj ľudí (napríklad dezinfekčné mydlá na ruky).

Ponúknite finančnú výpomoc

Okrem materiálnej pomoci môžete prispieť aj finančne. Najnákladnejšia je veterinárna starostlivosť, na ktorú množstvo útulkov nemá dostatočné prostriedky. Prispieť môžete na konkrétne zvieratko alebo poskytnúť financie na chod veterinárnej ambulancie, ktorá tak bude môcť zabezpečiť lieky a ošetrenie viacerých zvierat.

pes po operácii
Zdravotná starostlivosť, ktorú zvieratá potrebujú, je finančne nákladná.

Vezmite si zvieratko do „dočasky”

Ak nie ste pripravení adoptovať, opustené zvieratká si môžete vziať do dočasnej starostlivosti. Útulok tak bude mať viac priestoru a času na starostlivosť o viac zvierat. Túto možnosť je potrebné dôsledne zvážiť. Máte na dočasnú starostlivosť dostatok času, dokážete zabezpečiť krmivo, pomôcť zvieratku zotaviť sa po liečbe či podať lieky? Myslite tiež na to, že aj keď u vás chlpáč strávi niekoľko týždňov či mesiacov, ak si nájde trvalý domov, budete sa s ním musieť rozlúčiť.

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Novinky Psy Tip

10 povelov, ktoré môžete naučiť vášho psa

0
Novinky Vtáky

Prečo potrebujú papagáje zelené krmivo?

0
Mačky Psy Tip

Nemôžete si adoptovať zvieratko z útulku? Pomôcť sa dá aj inak

Navigácia

Magazíny