Ako zoznámiť mačiatko so staršou mačkou?

Mačky sú povahovo jedným z najnáročnejších domácich miláčikov. Vaša staršia mačka už je zvyknutá na isté pravidlá a návyky a vy si chcete zaobstarať nové mačiatko? Tu je pár tipov ako pripraviť staršiu mačku na nový prírastok do štvornohej rodiny.

Prečo majú mačky problém s novým prírastkom?

Nové mačiatko je zvyčajne nedočkavé spraviť si kamarátov ale staršia mačka s tým môže mať problém a nechce s ním mať nič spoločné. Mačky nemajú rady zmenu, najmä keď ide o ich teritórium. Po príchode nového mačiatka môžu staršie mačky pôsobiť smutne, prskať a niekedy dokonca aj prestať jesť.

Teritórium
Mačky si veľmi úpenlivo strážia svoje teritórium. Najradšej by si doň zapichli vlajku, aby každý vedel, že je ich.

Príprava je dôležitá!

Kľúčom k úspešnému zoznámeniu mačky s novým mačiatkom je príprava. Ak mačku vopred pripravíte na túto zmenu, je viac pravdepodobné, že si na nový prírastok rýchlejšie zvykne.

Feromóny a nutričné výživové doplnky na upokojenie je ideálne dať mačke ešte pred príchodom nového spolubývajúceho. Feromóny a výživové doplnky ju nenadrogujú, ale upokoja ju a bude zrelaxovaná v čase, keď príde nové mačiatko.

Nová mačka – nové vybavenie

Dbajte na to, aby nové mačiatko dostalo všetko vybavenie ako miska, pelech, záchod a podobne nové. Nič by nemalo byť zdedené po staršej mačke, pretože tá tieto veci, hoci ich už nepoužíva, stále považuje za svoje. Ak uvidí niekoho iného jesť z jej misky, môže byť agresívna alebo môže zjesť jedlo aj odtiaľ.

Vlastná miska
Každá mačka by mala mať svoju vlastnú misku na jedlo aj vodu.

Súkromná izba

Ak je to možné, pripravte pre nový prírastok izbu, v ktorej bude prvé dni tráviť čas. Staršia mačka nebude mať prístup do tejto izby a tak jej nijako neublíži. V tejto miestnosti by malo mať mačiatko prístup k miske s vodou, jedlom, záchodíku, pelechu a hračkám. To, či strávi mačiatko v izbe pár dní alebo týždeň či dva závisí od toho, ako dopadne počiatočná interakcia so staršou mačkou a ako si na seba zvyknú.

Prvé zoznámenie

Keď prinesiete mačiatko domov, nechajte staršiu mačku oňuchať ho, kým je stále v prenosnej klietke. Potom ho prineste do vopred pripravenej miestnosti, ktorá je len pre neho. Približne po týždni nechajte mačiatko preskúmať zvyšok bytu, v ktorom je aj staršia mačka. Povzbudzujte akékoľvek priateľské aktivity, ktoré medzi sebou mačky vykonajú.

Prvé zoznámenie
Snažte sa povzbudzovať každú pozitívnu interakciu medzi mačkami.

Nechajte mačky stanoviť si hierarchiu

Je prirodzené, že staršia mačka sa bude snažiť prezentovať ako tá dominantnejšia. Nechajte ju pár krát zaprskať na mačiatko a ukázať mu, že ona tu je dlhšie a má dominantnejšiu rolu v tejto domácnosti. Mačiatko sa takto naučí kde sú hranice v ich vzťahu.

To, či sa z vašich mačiek stanú kamaráti, vám nedokáže zaručiť nikto. Ak iba jedna z nich bude mať problematickú povahu môže sa stať, že spolu nebudú vychádzať alebo sa v lepšom prípade budú iba ignorovať. Je však možné aj to, že mačky budú od prvého momentu spolu vychádzať a nadobudnú krásny harmonický vzťah. Ak máte radi mačky, tak neváhajte a zaobstarajte si ďalšiu. Pretože aj veľa mačiek nikdy nie je dosť veľa mačiek.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
PR článok

Happy Foto má cloud

0
Novinky Psy

Ako predstaviť bábätko psíkovi

0
Mačky Novinky Psy Tip

7 tipov, ako zvládnuť návštevu veterinára bez stresu

Navigácia

Magazíny