Ako sa starať o králika

Králiky sú obľúbené domáce zvieratká, ktoré chcú hlavne deti. Čo všetko si vyžaduje starostlivosť o králika? Ako ho kŕmiť? Akú klietku mu kúpiť? Tieto otázky si zaiste kladie každý, kto rozmýšľa nad kúpou ušatého hlodavca. Prečítajte si všetko, čo by ste mali vedieť pred zaobstaraním si nového domáceho miláčika.

Aký je králik domáce zvieratko

Nečakajte, že pri králikovi, stačí iba taká starostlivosť ako pri škrečkoch alebo morských prasiatkach. Králiky sú z hlodavcov najťažšie na starostlivosť, ale človek s nimi dokáže mať viac interakcie. Sú to veľmi spoločenské zvieratká, ktoré budú chcieť veľa socializovania. Potrebujú každodenný výbeh mimo klietky a dokonca ich viete naučiť používať aj záchod.

Dlhší život ako iní hlodavci

Králik sa dožíva podstatne viac rokov ako napríklad morské prasiatko alebo škrečok. Pred jeho kúpou myslite na to, že si kupujete zvieratko na dlhší čas ako sú 4 roky. Dĺžka života králikov sa líši podľa druhu králika a zväčša sa pohybuje od piatich do pätnástich rokov.

Všetko o klietke

Sú to pomerne veľké zvieratká, ktoré potrebujú životný priestor. Okrem toho, že ich klietka musí byť dostatočne veľká, musia mať každý deň minimálne pár hodín výbeh. V byte, dome, na záhrade, kdekoľvek si môžu spokojne poskákať a natiahnuť labky. Dno klietky musí byť vystlané pilinami aby si zajačik neporanil labky a pohodlne sa mu v nej ležalo. Výstelku je potrebné minimálne raz za mesiac vymieňať, keďže v nej bude moč a výkaly, ktoré sú nehygienické a zapáchajú.

Ohrádka na záhrade
Ak máte záhradu, neváhajte a spravte tam malú ohrádku, v ktorej bude môcť králik tráviť teplé dni.

Králiky nejedia iba mrkvu

Tak, ako musia mať pestrý jedálniček ľudia, musia ho mať pestrý aj králiky. Granule, ktoré pre ne kúpite v zverimexe neobsahujú všetky vitamíny a látky, ktoré zajac potrebuje pre zdravý spokojný život. Zelenina musí byť na dennom poriadku a takisto aj seno, ktoré v klietke nesmie nikdy chýbať. Králiky patria medzi hlodavce a z toho vyplýva, že musia stále niečo hrýzť. Tým si udržia zdravé zuby.

Mrkva pre zajace
Nie je to ako vo filmoch. Králiky potrebujú okrem mrkvy aj inú zeleninu, granule a hlavne seno.

Hračky, prekážky, jednoducho zábava

Toto všetko potrebujú králiky ku šťastnému životu. Sú veľmi hravé zvieratká, ktoré potrebujú mať každodenne veľký energetický výdaj aby si udržali svoje mentálne zdravie. A ako ich najlepšie unaviť? No predsa zábavou! Lozenie a skákanie cez prekážky, hranie sa s malými loptičkami patria ku každodenným činnostiam králikov. Okrem každodenného výbehu je potrebné aspoň raz do týždňa prejsť ich srsť kefou.

Hračka pre zajaca
Ako hračka králikovi poslúži aj plyšák. Nedávajte mu však svojho obľúbeného, pretože sa môže stať, že o pár dní bude celý rozhryzený.

Dokáže sa naučiť chodiť na záchod

Áno, je to pravda. Králik sa dá vytrénovať tak, aby počas pobehovania po byte alebo dome používal na svoje potreby svoj vlastný záchodík. Takto zabránite nadmernému špineniu vášho príbytku a aj šíreniu chorôb. Počas trénovania zajaca musíte mať trpezlivosť. Tak ako aj malé dieťa, nenaučí sa to zo dňa na deň.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
PR článok

Happy Foto má cloud

0
Psy

Letíte so psom? Prečítajte si tieto 3 zásady!

0
Vtáky

Sova ako domáce zvieratko

Navigácia

Magazíny