Čo robiť, keď sa váš pes bojí búrok

Psy a búrky nikdy neboli kamaráti. Štvornohí miláčikovia dokážu už pár hodín pred búrkou vycítiť jej príchod a presunú sa k ich bezpečnému miestu. Ako zistiť, či pes trpí fóbiou a ako zmierniť jeho strach?

Skrytý psík
Psy majú vo zvyku skrývať sa v čase búrky.

Fóbia z búrok

Pre psov je fóbia z búrok tak bežná, ako pre ľudí arachnofóbia alebo strach z výšok. Príčiny, prečo trpia psy touto fóbiou, sú doposiaľ neznáme. Jedným z dôvodov môže byť všeobecný strach psíkov z hlasných zvukov (ako napríklad vysávač, mixér a ohňostroj).

Počas búrky dochádza ku zmene tlaku a výraznému stúpnutiu vlhkosti vzduchu. Psy sú na tieto prírodné javy citlivejšie a môžu im dokonca spôsobovať bolesť v ušiach. Psíkovia, ktorí trpia artritídou, pociťujú tieto zmeny ešte intenzívnejšie a majú na nich horší dopad.

Aké sú príznaky, že pes trpí fóbiou z búrok?

Spôsoby, akými psy prejavujú svoju fóbiu z búrok sú viaceré a líšia od jedného psíka k druhému. Patria medzi ne nasledujúce typy správania:

 • Úzkostlivosť
 • Hyperaktivita, ktorá môže prejsť až do deštruktívnosti
 • Zavíjanie
 • Vyžadujú si pozornosť
 • Schovajú sa, dokonca sa až trasú od strachu

  Vysávač
  Jednou z príčin fóbie z búrok môže byť aj strach z hlučných zariadení.

Ako pristupovať ku psovi s fóbiou

Základné pravidlo je nenechávať psíka samého doma v čase, keď je búrka. Samozrejme, nie vždy je možné byť s ním, ale snažte sa byť vždy pri ňom. Ak príde búrka, pokračujte vo vašom normálnom správaní a v zabehnutej dennej rutine. Nevenujte psíkovi extra pozornosť, aj keď si ju vyžaduje. Keď psík uvidí svojho majiteľa uvoľneného ako pokračuje vo svojom normálnom bežnom živote, pomôže mu to uvoľniť sa tiež. Ak sa psík upokojí a prestane na búrku reagovať, odmeňte ho pochvalou a pamlskom.

Pri ťažších prípadoch fóbie z búrok sa poraďte s veterinárom, ktorý psíkovi môže predpísať lieky na upokojenie. Lieky psíkovi dáte počas búrky. Avšak, snažte sa tento spôsob brať ako posledné východisko, pretože tak isto ako nie je nadmerné konzumovanie liekov zdravé pre ľudí, nie je to vhodné ani pre psíkov.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Novinky Psy

6 top plemien psov do bytu

0
Mačky Psy

Zvieratko v domácnosti posilní imunitu bábätka

0
Novinky Psy

Ako predstaviť bábätko psíkovi

Navigácia

Magazíny