5 dôvodov prečo je pes najlepším priateľom človeka

Je síce nemý, ale rečou svojho tela a svojím správaním vám dokáže, že lepšieho priateľa nikde nenájdete. Pes je najlepším priateľom človeka a chlpatým živým antidepresívom, ktoré nám pomôže aj v horších časoch a mnohému nás naučí.

Rozdáva bezpodmienečnú lásku

Psia láska je skutočná, zvieratko ju ničím nepodmieňuje. Je vedecky dokázané, že ak sa psík svojmu majiteľovi pozerá do očí, tvorí sa v jeho tele oxytocín, teda hormón lásky. História pozná viacero oddaných psov, ktorí milovali svojich páničkov až za hrob. Skyeský teriér Greyfriars Bobby žialil sa svojím strateným pánom 14 rokov, ktoré strávil v okolí cintorína a jeho hrobu. Akita Inu Hačikó zase čakával svojho už nežijúceho pána na stanici každý večer celých 11 rokov. Ich príbehy dojali milióny ľudí po celom svete a na znak tejto nekonečnej psej lásky postavili ľudia obom chlpáčom sochy.

Prečo chovať psa
Psík vám dokáže vrátiť stratenú radosť a zbaví vás osamelosti.

Naučí vás užívať si život

Psy sa dokážu tešiť aj z maličkostí a užívať si prítomnosť. V tomto by sme si z nich mali brať príklad aj my ľudia a hľadať šťastie prítomného okamihu. Štvornohý chlpáč zároveň funguje ako živé antidepresívum. Dokáže vám vrátiť stratenú radosť, zbaví vás osamelosti, zahrnie vás láskou a nakazí svojou vitalitou. Vďaka svojmu pozitívnemu pôsobeniu na psychickú pohodu človeka sa psíky využívajú pri canisterapii.

Urobí vás zdravším

Psík potrebuje pravidelné prechádzky, pripravte sa preto na pravidelnú dávku pohybu. Malé psíky by mali denne prejsť 2 km, stredne veľké plemená 4 km a veľké psy aspoň 6 km. Platí to aj v prípade, že ich domovom je veľká záhrada. Hodinka mimo zvyčajného záhradného teritória zabráni sociálnej izolácii vášho miláčika a prinesie mu nové podnety. Štúdie ukázali, že psy v domácnosti zlepšujú imunitu detí a tieto detičky menej trpia alergiami. Maznanie sa so psíkom navyše upravuje krvný tlak a znižuje stres.

Psia láska je bezpodmienečná
Štúdie ukázali, že psy v domácnosti zlepšujú imunitu detí.

Nikdy vás nezradí

Keď chceš milovať, miluj človeka, ale ak očakávaš vernosť, kúp si radšej psa,“ povedal raz o štvornohom priateľovi človeka slovenský dramatik, prozaik a aforista Peter Gregor. A mal pravdu. Psík je veľmi lojálne zvieratko, ktoré urobí čokoľvek, len aby vás potešilo. Ku svojmu životu potrebuje svorku, teda rodinu a keď sa stanete jeho pánom a vodcom svorky, budete pre neho akýmsi bohom, ktorého nikdy nezradí.

Nájde vám nových kamarátov

Venčenie psa je skvelý spôsob na nadviazanie nových kontaktov. Majitelia psov, ktorí sa presťahovali na do nového prostredia by vám vedeli potvrdiť, že prvé nové známosti získali práve v komunite psíčkarov. Počas prechádzky so psíkom sa vám prihovoria rôzni ľudia, od mamičiek s deťmi, ktoré si budú chcieť psíka pohladkať, cez majiteľov psov až po sympatického suseda z vedľajšieho vchodu. Psy svojich pánov jednoducho integrujú do spoločnosti.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Tip

Ježkovia – netradiční domáci miláčikovia

0
Vtáky

Sova ako domáce zvieratko

0
Mačky Novinky Psy Tip Vtáky

Ako chrániť domácich miláčikov pred horúčavami

Navigácia

Magazíny