Toto sú najvhodnejšie plemená pre začínajúcich psíčkarov

Zadovážiť si nového štvornohého miláčika je vzrušujúce, ale zároveň je náročné zvyknúť si na nový spôsob života. Preto treba zvážiť plemeno, ktoré si vyberiete. Pri plemenách náročných na starostlivosť by ste si mali dvakrát zvážiť, či si na to trúfate. Nikto predsa nechce, aby psík musel odísť do inej rodiny alebo do útulku, pretože ho nezvládnete. Toto sú plemená, ktoré sú vhodné ak ste psíčkar – začiatočník.

Vyberte si psa, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu

Toto je prvá vec, ktorú pred výberom plemena musíte zohľadniť. Uistite sa, že sa budete mať kedy psovi dostatočne venovať. Zanedbaný psík upadá totiž do smútku a časom ho opúšťa energia. Starať sa o šteniatko si vyžaduje takmer všetok váš čas. Mnoho ľudí si na prvé 2 týždne so šteniatkom dokonca berie dovolenku. Ak si to nemôžete dovoliť, zvážte adopciu staršieho psíka, napríklad z útulku. Ak máte časovo vyčerpávajúcu prácu a veľa voľnočasových aktivít, nevyberajte si plemeno, ktoré je príliš energické a každodenne potrebuje pohyb. A teraz sa poďme pozrieť na psíky, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť a preto sú ideálne na začiatok.

Veselý labrador

Labrador je jedno z najobľúbenejších plemien stredne veľkých psov. Každý, kto videl film Marley a ja, sa do tohto psíka musel zamilovať. Labradory sú veľmi priateľským neškodným plemenom, ktoré je vhodné do rodín s malými deťmi. Psík sa raz dva chopí role ochrancu dieťaťa a bude mu neustále robiť spoločnosť. Sú to tiež inteligentné psy, ktoré však vyžadujú veľa pohybu. Avšak, ak sa im budete dostatočne venovať, dokážete ich vycvičiť takmer na všetko. Pri tomto plemene treba dávať pozor na stravu a nekŕmiť ich priveľa, pretože majú sklony k nadváhe a ľahko zlenivejú.

Šeniatko labradora
Šteniatka labradorov sú strapaté guličky plné radosti zo života.

Kučeravý pudlík

Rozlišujeme tri druhy pudlíkov – hračkárskych, mini a štandardných. Keďže ide o pomerne malé plemeno, pudlík je vhodný aj do bytu. Každý deň potrebuje pohyb, ale nič nadštandardné. Okrem pohybu je potrebné ich pravidelne česať, aby si udržali svoju kučeravú srsť.

Oriešky sú plné lásky

Psíci, ktorí sú mixom viacerých plemien a často ich nájdete v útulkoch alebo priamo na ulici, sú často tí najvďačnejší spoločníci. Keďže im už toho prešlo cez labky veľa, akonáhle sa ich chopí nový majiteľ, sú radosťou bez seba. Pred kúpou psíka z útulku si o ňom viete zistiť dostatok informácii, na základe ktorých zistíte, či je pre vás daný psík vhodný.

Ďalšie plemená vhodné na začiatok

  • Zlatý retriever,
  • yorkširský teriér,
  • bišón,
  • a paradoxne aj boxer.
Boxer
Boxer je aj napriek predsudkom mnohých ľudí veľmi priateľský spoločník.

Každý psík má, podobne ako aj človek, svoju vlastnú osobnosť. Je bežné, že aj bojové psy sú veľmi priateľské a majú radi ľudí. Naopak, občas sa stane, že inak priateľské plemeno bude problematické. Preto je ideálne psíka pred kúpou viackrát navštíviť a trochu sa s ním spoznať. Nekupujte si psíka ako doplnok, ak mu nebudete neskôr vedieť zabezpečiť šťastný a spokojný život.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Kone Novinky

Zvládne starostlivosť o koňa každý?

0
Psy

Čo robiť, keď sa váš pes bojí búrok

0
Novinky Tip

Ježkovia – netradiční domáci miláčikovia

Navigácia

Magazíny