Potraviny, ktoré vášmu chlpáčovi škodia

Veľké prosiace oči, ktoré sa na vás uprene pozerajú, kým jete, otočenie sa za každým zašušťaním obalu, či smiešne zvuky a dobiedzanie, ktoré v psej reči určite znamenajú „aj ja chcem ochutnať“ – tieto psie prejavy pozná každý majiteľ. Nie každý však vie, že niektoré potraviny môžu byť pre psíkov až smrteľne nebezpečné. Ktoré potraviny psom škodia?

Hrozno a hrozienka

Hrozno a hrozienka sú pre psy vysoko toxické. Už pár bobúľ hrozna môže menším plemenám spôsobiť zlyhanie ľadvín. Zjedenie sladkých guľôčok sa prejaví hnačkou, zvracaním a bolesťou brucha. Vedci presne nevedia, ktorá látka tento stav spôsobuje, pravdepodobne však ide o alergickú reakciu.

Hrozno ako nebezpečná potravina
Už pár bobúľ hrozna môže menším plemenám spôsobiť veľké problémy.

Cesnak a cibuľa

Myslíte si, že ak sú cesnak a cibuľa zdravé pre ľudí, platí to aj o psíkoch? Ste na omyle. Sírne zlúčeniny poškodzujú hemoglobín, ktorý zvieratká potrebujú k prenosu kyslíka. Nevedela o tom ani Barbora, ktorá sa plesne na koži a vypadanú srsť svojho „najdúšika“ rozhodla liečiť cesnakovou kúrou: „Dostali sme nápad, že keď je cesnak dobrý na plesne, budeme ho Vere pridávať do granúl. Až potom sme zistili, že sme jej mohli spôsobiť anémiu.“ Cesnak a cibuľa škodia psíkovi surové, sušené aj varené – môžu mu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie obličiek.

Avokádo

Túto perfektnú a zdravú pochúťku by sa mali od chlpáčov držať čo najďalej. Môže im spôsobiť hnačku, zvracanie, krvácanie či problémy s dýchaním. Môže za to látka persin, ktorá sa nachádza v plodoch, listoch aj semenách avokáda. Pre ľudí je neškodná. Našťastie, avokáda v našich zemepisných šírkach nenájdete v záhradách často a toto ovocie psíkom ani veľmi nevonia. Na to, že je pre ne toxické, si spomeňte, keď bude psík pohľadom hypnotizovať pečivo s avokádovou pomazánkou na vašom stole.

Pes a hypnotizujúci pohľad
Odolať hypnotizujúcemu pohľadu psa je niekedy ťažké.

Kôstkoviny

Broskyne, marhule, slivky, čerešne – psy môžu citlivo reagovať na toto ovocie kvôli kôstkam, z ktorých sa do tela uvoľňuje kyanid. Ten spôsobuje kŕče, zvracanie, hnačku a dýchacie problémy. Ak už chcete svoju chlpáčovi dopriať porciu vitamínov z ovocia, siahnite radšej po čučoriedkach, brusniciach, banánoch. Niektorým psíkom chutia mandarínky, pomaranče aj melóny. Obľúbeným ovocím je aj jablko. „Naša Mia zbožňuje jablká, je schopná zjesť aj jedno nakrájané jablko denne. Tak som sa rozhodla napiecť jej jablkové sušienky podľa knihy od chovateľa Jeffa Simpsona. Pektín v jablkách upravuje trávenie a pomáha aj srdcu a pečeni,“ podelila sa o svoje skúsenosti majiteľka sučky retrievera Zuzana.

Soľ

Do potravy zvieraťa sa v nadmernom množstve dostáva najmä u tých chovateľov, ktorí sa so psíkmi radi podelia o jedlo zo stola. Ak neviete odolať hranolčekom a čipsom, rozhodni ich neponúkajte svojmu zvieratku. Soľ vo väčšom množstve vedie k vysokému krvnému tlaku a spôsobuje u psov problémy s obličkami. Slaná strava má za následok nadmerné pitie vody, čo môže spôsobiť nadúvanie a torziu žalúdka (pretočenie žalúdka, ktoré sa vyskytuje hlavne u veľkých plemien a môže spôsobiť smrť).

Pes požierajúci kosť
Psovi dávajte zásadne tepelne neupravené kosti.

Varené kosti

Pes a kosti patria v našich predstavách k sebe ako mačiatko a miska mlieka. Dôležité je však, aby boli kosti vždy surové, nikdy nie tepelne upravované. Pri varení či pečení totiž menia svoju štruktúru, skrehnú a môžu sa rozlámať na ostré kúsky, ktoré by psíkovi poranili črevo. Orezané surové kosti bez mäsa chlpáči zle trávia, pridajte im preto ku kostiam aj kúsok mäsa alebo vnútorností. Nič nepokazíte surovými kuracími trupmi, chrbtami, krídlami či krkmi. Psík ich dobre strávi a ak mu ich dáte po jedle, nebude ich hltať, ale zabaví sa s nimi. Takéto kosti mu zároveň vyčistia zuby.

Čokoláda

Do jedálnička psa nepatrí tiež čokoláda. Spolu s kakaom je pre ne mimoriadne nebezpečná. Čokoláda obsahuje teobromín, ktorý psí organizmus vylučuje v porovnaní s inými zvieratami (aj človekom) spomalene. Príznaky otravy teobromínom sa prejavia do 4 hodín. Psík je najskôr hyperaktívny, neskôr dýchavičný a nepokojný. Otrava sa môže skončiť zlyhaním srdca alebo dýchania. Dominik, majiteľ zvedavého a mimoriadne pažravého bígla Bennyho, už podobnú situáciu zažil. Zverolekár na telefonickej linke mu ako prvé poradil vyvolať zvracanie 3 % roztokom peroxidu vodíka. Čokoládu odvtedy pred Bennym schovávajú do najvyšších poličiek.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Psy

Čo robiť, keď sa váš pes bojí búrok

0
Novinky Psy

Ako predstaviť bábätko psíkovi

0
Novinky Tip

Veci, ktoré treba zvážiť pred kúpu domáceho zvieratka dieťaťu

Navigácia

Magazíny