Aj plazy sú pekné domáce zvieratká

Plazy. Tvory, ktorých sa mnohí ľudia stránia a so strachom v očiach od nich odskakujú. Aj tieto zvieratá však majú svoje čaro. Prečítajte si o 4 plazoch, ktorí možno zmenia váš pohľad na týchto živočíchov.

Keď myslíte na rozkošné maznavé zvieratká, plazy zrejme nie sú to, čo vám napadne ako prvé. Šteniatka, mačiatka, opice, pandy a ďalšie chlpaté zvieratá sú väčšinou ľudí označované za tie najzlatšie. Aj plazy však majú niečo do seba a vo vašom okolí sa možno vyskytuje viac milovníkov plazov ako si myslíte.

Pomóc, had!

Toto je zvyčajná reakcia ľudí pri ich stretnutí s hadom. Málokto si však uvedomuje, že nie všetky hady sú kobry. Nie všetky hady sú jedovatí a nie všetky hady sa vás snažia uškrtiť. Terárium sa veľmi jednoducho stane súčasne interiérovým doplnkom a domovom vášho nového spolubývajúceho. Hady, ktoré sú vhodné ako domáci miláčikovia, nedorastajú do nadmerných rozmerov. Väčšine z nich postačí ako krmivo hmyz, prípadne menší hlodavec, ako napríklad myška.

Vhodné druhy:

  • Užovka červenobruchá
  • Užovka fŕkaná
Had
Nie všetky hady musia naháňať hrôzu.

Pancier so štyrmi nohami

Áno, takto bohužiaľ vníma veľa ľudí korytnačky. Pokiaľ nemajú viac ako 100 rokov, nie sú veľkosti teliatka a zavreté za plotom v zoo, veľa ľuďom na ne ani nepadne zrak. Tieto často nedoceňované zvieratká sú príjemnými spoločníkmi na doma. Máte na výber z vodných korytnačiek, ktoré si budú celý deň plávať vo vode a suchozemských korytnačiek, ktoré môžete kľudne nechať voľne pobehovať po byte.

Jediné, na čo si pri voľnom výbehu treba dávať pozor, sú ich ostré zuby. Taktiež by ste mali odstrániť miesta, kde sa môžu skryť, lebo hrozí, že ich nenájdete a budete pár dní chodiť po byte a pátrať. Korytnačka je schopná prežiť aj hodinu prania v práčke, do ktorej bez vášho vedomia vliezla. Tento tvor sa stane vašim dlhodobým spoločníkom v domácnosti. Korytnačky treba kŕmiť mäsovou aj zeleninovou stravou.

Vhodné druhy:

  • Korytnačka písmenková ozdobná
  • Korytnačka zelenkastá
Korytnačka
Korytnačku môžete pokojne nosiť aj na rukách.

Fascinujúci chameleón

Chameleón, si vďaka svojej schopnosti meniť farbu kože, získal srdcia mnohých ľudí. V prírode sa nachádza viac ako 180 druhov chameleónov, ale iba pár z nich, môže byť aj domácim zvieratkom. Chameleóny sú náročné na údržbu a neodporúčajú sa pre ľudí ako ich prvé jašteričie zvieratko. Skúsený chovateľ s nimi nebude mať žiadny problém. Hlavnou zložkou jedálnička chameleóna je hmyz.

Vhodné druhy:

  • Chameleón jemenský
CHameleón
Chameleóny sú fascinujúce zvieratá, ktoré dokážu meniť farbu kože na základe ich aktuálnych pocitov (napríklad strachu alebo hnevu).

Počuli ste už o gekonoch?

Tieto malé usmievavé plazy sú ideálne do domácnosti. Sú vhodné aj pre nováčikov, keďže nevyžadujú veľa starostlivosti. Niektoré druhy sa so správnou starostlivosťou dožívajú až 20 rokov. Gekóni sú dokonca aj pomocníci v domácnosti. Vďaka tomu, že konzumujú živý hmyz, budete mať doma o niečo menej otravných poletujúcich živočíchov, ako sú muchy a komáre.

Vhodné druhy:

  • Gekon zlatý
  • Gekon obrovský
  • Gekon leopardí
Gekon
Gekon leopardí má krásne sfarbenú kožu pokrytú škvrnami.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Mačky Novinky

Plánujete kúpu mačky? Položte si najskôr tieto otázky

0
Novinky Psy

Ako predstaviť bábätko psíkovi

0
PR článok

Happy Foto má cloud

Navigácia

Magazíny