Ktorý rodinný psík sa hodí do vašej domácnosti?

Psy dokážu deti naučiť mnohé veci. Zodpovednosť, spoluprácu a taktiež sú výborní parťáci na hranie. Pred zaobstaraním psíka, treba zvážiť veľa faktorov a vybrať plemeno, ktoré sa najviac hodí do vašej rodiny a vášmu životnému štýlu. Niektoré psie plemená vynikajúco vychádzajú so staršími deťmi, iné sú veľmi trpezlivé aj pri malých deťoch. Už len si nájsť toho pravého.

Labradorský retríver

Toto plemeno nepatrí k tým najpopulárnejším len tak pre nič za nič. Labradorskí retríveri milujú deti, dospelých, iné zvieratá, jednoducho všetkých. Treba mať na pamäti, že labradori sú veľmi energickí psíkovia a potrebujú každodenný pohyb. Dorastajú do pomerne veľkého vzrastu a môžu vážiť až 36 kilogramov. Pokiaľ nemáte veľa času na dlhé prechádzky, ktoré psík potrebuje, alebo máte malý byt, jeho kúpu si dvakrát premyslite. Labrador, ktorý je plný energie a nemáju kde minúť, dokáže vo vašom príbytku napáchať veľké škody.

Labradorský retríver
Labradorskí retríveri potrebujú počas dňa veľa pohybu.

Anglický buldog

Toto stredne veľké psie plemeno je ideálne pre ľudí, ktorí si užívajú uvoľnený a menej aktívny život. Popri pravidelných prechádzkach sú buldoci milovníci túlenia. Buldoci sú sebavedomé plemeno, ktoré je lojálne a ochraňuje svoju rodinu v každej situácii.

Anglický buldog
Buldog je pes, ktorý si rád ľahne na zem aj počas prechádzky.

Zlatý retríver

Toto plemeno je veľmi podobné svojmu bratrancovi – labradorskému retríverovi. Taktiež potrebuje veľa pohybu, ktorý by mal zahŕňať behanie, plávanie, hádzanie lopty a veľa času na hranie. Na oplátku vám dá veľa veselej spoločnosti, ktorá sa nezaobíde bez nejakej hlúposti, ktorá je pre toto plemeno typická.

Zlatý retríver
Zlatý retríver je jedno z najveselších psích plemien.

Bígl

Rozkošný? Áno. Kamarátsky? Áno. Milujúci? Áno. Bíglovia si doslova vyžadujú vašu spoločnosť. Dlhé dni osamote sú pre týchto psíkov nočnou morou. Ak budú mať pocit, že sú držaní v zajatí, je možné, že sa budú snažiť utiecť. Bíglov treba zahŕňať láskou, ktorú im vedia úžasne poskytnúť deti.

Mopslík

Mopslíci, takisto ako aj ľudia, milujú jedlo a spánok. Tento psík je takzvaný domáci povaľač. Nepotrebuje veľa pohybu, ale užije si hranie sa s vašimi deťmi. Pri staraní sa o toto plemeno je treba dávať pozor na ich fyzickú aktivitu (musia sa aspoň trochu hýbať) a tiež je nutné dodržiavať ich diétny jedálniček, keďže sú ich lenivosťou náchylní k nezdravej psej obezite. Mopslík je ideálny do bytu.

Mopslik
Moplísk sa stane vaším najlepším gaučovým spoločníkom.

Novofoundlandský pes

Tento pes sa nachádza na opačnej strane mierky veľkosti. Môže narásť do 45 až 68 kilogramov a je považovaný za jedného z psích obrov. Toto plemeno je známe ako opatrovateľské, vďaka ich priateľskej, pozorovacej a trpezlivej povahe. Na deti dozerá pohľadom rodiča a urobí všetko pre to, aby boli v bezpečí. Jediná vec, ktorú pred kúpou tohto psíka musíte zvážiť, je veľkosť vášho dvora. Tento psík neobľubuje dlhodobý pobyt vnútri.

Francúzsky buldog

Tento bratranec anglického buldoga je ideálny na bývanie v byte. Jeho najväčším poznávacím znakom sú jeho netopierie uši. Má veľmi podobný charakter ako mopslík, a teda pri rozhodovaní zaváži najmävýzor.

Všetci títo psíkovia sú milovníkmi detí a ľudí vo všeobecnosti, čo z nich robí ideálnych psov na trávenie času s rodinou. Psík v rodine vie priviesť vašim deťom mnoho radostných momentov, na ktoré budú vždy s láskou spomínať. Okrem už spomínaných psíkov patria medzi plemená vhodné pre rodiny aj kólie, weimarskí stavači, pudlíkovia, bišoni a vyžle. Okrem čistokrvných plemien psov netreba zabúdať aj na orieškov (zmiešané plemená psíkov), ktorí majú veľa lásky na rozdávanie. Prečítajte si aj o tom, prečo adoptovať psíka z útulku.

Voľbu psíka musíte samozrejme prispôsobiť vášmu životnému štýlu, veku a povahe vašich detí. Dôležitým faktorom pri výbere je aj priestranstvo, ktoré viete psíkovi vo vašom príbytku poskytnúť a nekúpiť si psieho obra, keď žijete v malom byte na 10. poschodí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Mačky Psy Tip

Nemôžete si adoptovať zvieratko z útulku? Pomôcť sa dá aj inak

0
Psy

Čo robiť, keď sa váš pes bojí búrok

0
Novinky Psy Tip

10 povelov, ktoré môžete naučiť vášho psa

Navigácia

Magazíny