Vyvážená strava je pre jej zdravie každej mačky nevyhnutná. Výber toho správneho pomeru nemusí byť jednoduchý. Pozorné študovanie etikiet na konzervách vymenili niektorí chovatelia za stravu pripravenú v pohodlí domova. Vďaka tomu majú presný prehľad o tom, čo sa v krmive nachádza.
Čo je to surová strava pre mačky?
Kŕmenie mačky surovou stravou zahŕňa viaceré živočíšne produkty v surovom stave. Okrem mäsa hovoríme aj o kostiach, kožiach, vajíčkach a zelenine. Surová strava (raw) je založená na podrobnom pláne, ktorý zohľadní vek a váhu mačky, jej predchádzajúce stravovacie návyky a množstvo denného pohybu, teda množstvo spálených kalórií. Ak sa rozhodnete kŕmiť svoju mačku surovou stravou, dbajte na vyváženosť živýn v jednotlivých porciách. O výraznej zmene jedálnička svojho zvieratka by ste sa vždy mali poradiť s veterinárom.
Aké má raw strava výhody?
Pri čítaní zloženia komerčných krmív pre mačky objavíme množstvo látok, ktoré by mačky konzumovať nemali. Zložky ako kukuričný škrob, ovsené vločky (nezúžitkovateľné časti z nich) alebo sójové vedľajšie produkty nie sú pre mačku nebezpečné, no neposkytujú žiadnu výživu. Do krmív sa pridávajú na zvýšenie objemu.
Mačky sú prirodzené mäsožravce. Z mäsa získavajú všetky potrebné živiny, vrátane taurínu, nasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov. V jedálničku nevyžadujú zeleninu ani karbohydráty. Vďaka domácej surovej strave máte presný prehľad o tom, čo vaša mačka konzumuje.
Zástancovia surovej stravy nedajú na tento jedálniček dopustiť. Spomínajú zdravotné benefity, lesklé kožúšky, prevenciu pred obezitou zvierat a zdravší chrup. Niektoré z týchto výhod sú dokázané, no odporcom RAW stravy to nestačí.
Je surová strava bezpečná?
Je dôležité pripomenúť, že surová strava má svoje nevýhody. Surové mäso môže obsahovať patogény viacerých ochorení, napríklad salmonely a listérie. Tie sa ničia pri tepelnom spracovaní. Pre mačky ale nepredstavujú rovnakú hrozbu ako pre ľudí, keďže ich tráviaci trakt je kratší a má kyslejšie pH. Ak potravu pre mačku pripravujete v kuchyni, riskujete kontamináciu potravín pre ľudí, nožov a misiek. Patogény zostávajú aj na vašom zvieratku, prevažne na jeho tvári.
Z čoho surová strava pozostáva?
Každý chovateľ mačiek, ktorý využíva túto metódu kŕmenia, má svoj vlastný recept. Veľkosť porcie a podiel jednotlivých zložiek sa líši u každého zvieraťa. Zložky raw stravy zahŕňajú:
- Surové mäso zo svalov a orgány (hydina, ryby, ale aj králičie mäso a divina).
- Surové mleté kosti.
- Surové vajcia.
- Dodatočné vitamíny (B komplex, taurín).
- Zelenina (mrkva, hrach).
- Oleje (napríklad rybí).
Je táto diéta vhodná pre vašu mačku?
Každé zvieratko je iné a líšia sa aj jeho nároky na stravu. Čo je pre mačkovité šelmy prirodzené, nemusí mačka domáca považovať za chutné. Existujú aj ďalšie faktory, na ktoré by ste mali zvážiť.
Surovú stravu môžete vyskúšať, ak:
- vaša mačka netrpí žiadnym ochorením, ktoré by oslabilo jej imunitný systém,
- máte prístup k všetkým druhom mäsa, ktoré mačka potrebuje, v dostatočnej kvalite,
- váš veterinár schválil túto formu stravovania,
- máte čas a chuť pripravovať domácu stravu pre mačky.
Surovej strave by ste sa mali vyhnúť, ak:
- o ňu mačka nejaví žiaden záujem,
- nedokážete zabrániť kontaminácii povrchov a náradia na miestach, kde pripravuje jedlo pre ľudí,
- vám to veterinár nedoporučil, alebo priamo zakázal,
- máte malé dieťa, ktoré prichádza do styku s mačkou (vysoký risk infekčných ochorení).
Nezabúdajte ani na to, že surová strava, teda kvalitné mäso a vitamíny, stoja o niečo viac, než hotové konzervy. Prechodom na túto stravu zvýšite aj svoje výdavky na domáce zviera. Zatiaľ kúpu mačky iba plánujete? Prečítajte si, aké otázky by ste si pred týmto krokom mali položiť v našom ďalšom článku.