7 tipov, ako zvládnuť návštevu veterinára bez stresu

Mnohí z nás to poznajú. Keď príde na rad návšteva veterinára, začína sa boj. Náš zvierací kamarát začne klásť odpor a viditeľne sa báť. Nie je to príjemné ani pre nás, ani pre psíka či mačku, ktorí musia zvládnuť cestu v prepravke, navštíviť cudzie miesto a prežiť v cudzích rukách. Iba ťažko zvieratku vysvetlíte, že je to preňho najlepšie. Aby ste sa vyhli nepríjemným scenárom, prinášame vám niekoľko tipov, ako absolvovať návštevu veterinára bez zbytočného stresu.

Príprava na návštevu ambulancie

Pozitívna skúsenosť zvieratka s veterinárnou ambulanciou začína ešte pred tým, než vyrazíte na cestu. Nepodceňujte prípravu, ktorá môže v niektorých prípadoch trvať dni či dokonca týždne. Pracujte so svojím zvieratkom a dovoľte mu, aby sa na návštevu veterinára pripravilo v pokoji.

Zoznámenie s prepravkou

Pripraviť nášho miláčika na cestu k zvieraciemu doktorovi nemusí byť vždy jednoduché. Najčastejším problémom býva odpor zvieratka k jeho prepravke. Naučiť psa alebo mačku na prepravku nie je vôbec zložité, stačí, ak z prepravky urobíte miesto, v ktorom by ste sa vy sami cítili bezpečne. Vhodné je učiť miláčika na prepravku spôsobom „príjemného miesta“, kde môže tráviť čas aj mimo prevozu k veterinárovi. Hračkami, odmenami a postupným tréningom si zvieratko zvykne na prepravku a nebude ju považovať za nebezpečnú.

Zvykanie si na cudzích ľudí

Zvykať si na cudzie prostredie či ľudí je dôležitým bodom pri výchove maznáčika. Sú to prvé mesiace života psíka alebo mačky, ktoré postavia základ celého sociálneho správania. Ukážte zvieratku v tomto čase veľa nových miest a zoznámte ho s cudzími ľuďmi. Dbajte na to, aby boli jeho skúsenosti pozitíve. Nepríjemné stretnutie s človekom, ktorí zvieratku nedopatrením ublíži, môže spôsobiť strach z ľudí.

Naučenie zvieratka na dotyky

Pripraviť sa na ambulantnú návštevu teda môže aj jednoduchou hrou, pri ktorej naučíme miláčika na dotyky ušiek, pozeraním sa do nich, dvíhaním a manipulovaním s labkami, pazúrikmi. Každý deň sa môžete spolu takto pohrať, okrem zábavy si váš miláčik zvykne na dotyky. V ambulancii vďaka takémuto tréningu nebude mať strach z cudzieho človeka, ktorý s ním bude pracovať.

Mačka u veterinára
Naučte svoje zvieratko na dotyky, ktoré by mu mohli byť mierne nepríjemné.

Odbúranie strachu z prostredia ambulancie

Samotná ambulancia je veľkým strašiakom, pretože neznáme prostredie, v ktorom sú cudzie zvieratá a cudzí ľudia, môže vášho kamaráta znervózniť. Nehovoriac o ambulancii a samotnom personále. Ak je to možné, začnite s preventívnymi prehliadkami už v mladom veku zvieratka. Ak máte dospelé zvieratko, vezmite ho na prechádzku do okolia ambulancie alebo priamo do veterinárnej čakárne.

Výber termínu návštevy

Na návštevu ambulancie si zvoľte čas a deň vyhovujúci samozrejme vám, avšak niekedy nezaškodí poradiť sa s personálom ambulancie, v ktorom čase majú „kľud“. Tým výrazne skrátite čas v čakárni a znížite stres, ktorý vaše zvieratko prežije.

Čo robiť, ak je zviera nervózne v čakárni?

Po vstupe do čakárne si držte svoje zvieratko pri sebe, no dajte mu priestor zorientovať sa v novom prostredí. Zvedavé očká ostatných zvieratiek sa určite budú chcieť zoznámiť, radšej si však držte, nakoľko neviete s akým problémom prišli ostatný „pacienti“.

Čakáreň u veterinára
Dajte zvieratku dosť priestoru na to, aby si na čakáreň zvyklo, vyhnite sa však kontaktu s cudzími zvieratami.

Na zvieratko hovorte kľudným tónom hlasu, ste predsa jeho jediná opora. Zviera sa zbytočne vystresuje, ak budete pod tlakom aj vy. Vyhnite sa zbytočnému napätiu, príďte načas a nachystajte si všetky potrebné papiere. Svojho psa alebo mačku celý čas pozorujte. Stres sa prejavuje napríklad odmietnutím maškrty. V prípade takéhoto správania oboznámte personál, bude pripravený zaobchádzať so zvieratkom ohľaduplnejšie.

Ak je vaše zvieratko vystrašené do takej miery, až sa začne fyzicky brániť a napádať vás, alebo zvieratá naokolo, vyjdite z čakárne von. Spýtajte sa svojho veterinára, či je možné vyšetrenie v prostredí vášho domova – väčšina veterinárov bude ochotná navštíviť vás, za malý poplatok.

Ako zvládnuť vyšetrenie v ambulancii

Počas prehliadky môžete miláčika odmeňovať maškrtou podľa uváženia, samozrejme ak to dovolí lekár. Pozerajte sa na miláčika. Váš pohľad by ho mal ukľudniť a dodať mu odvahu. Nesnažte sa nijak zasahovať do vyšetrenia, zbytočne by ste mohli zhoršiť situáciu. Miláčika nenúťte k pokoju prílišným nátlakom, zvieratku môže chvíľu trvať, kým sa ukľudní. V prípade, že zostane príliš nervózne, môže doktor navrhnúť jemnejšie sedatíva. Po prehliadke nechajte svojho miláčika nejakú dobu v kľude, bude potrebovať čas na zotavenie.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Psy

Potraviny, ktoré vášmu chlpáčovi škodia

0
Hlodavce

Všetko, čo by ste mali vedieť pred kúpou škrečka

0
Mačky

10 spôsobov, ako mačky prejavujú lásku

Navigácia

Magazíny