Letíte so psom? Prečítajte si tieto 3 zásady!

Blíži sa dovolenková sezóna a mnohí z nás berú do destinácii aj svojich štvornohých spoločníkov. Cestovanie lietadlom ale prináša aj isté administratívne komplikácie, na ktoré je dobré sa včas pripraviť. Prinášame vám 3 zásady, vďaka ktorým sa hladko pripravíte.

Všetko naplánujte dopredu

Ešte predtým, než si kúpite letenky, preštudujte si podmienky vstupu zvierat do danej krajiny. Existujú totiž štáty, ktoré majú veľmi prísne opatrenia kvôli infekčným chorobám. Môže sa tak stať, že váš pes miesto do hotela poputuje do karantény.

Informujte sa o leteckej preprave zvierat u spoločnosti, ktorou plánujete letieť. Urobte tak ešte pred kúpou letenky. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám. Nezabudnite aj včas rezervovať miesto v lietadle. Niektoré spoločnosti prepravia len obmedzený počet zvierat.

Letisková hala v noci
Na letisku býva rozruch, preto nepodceňujte prípravu vopred.

Zabezpečte prepravku alebo transportný box

Podmienkou cestovania na palube je určite bezpečná prepravka. Tu treba pamätať na limity hmotností a rozmery prepravky. Ak máte psa, ktorý váži viac ako je predpísaná hmotnosť, pravdepodobne poletí v podpalubí lietadla. Aj vtedy platí, že zviera musí byť vo vlastnom transportnom boxe. Dbajte na to, aby sa pes vedel v boxe postaviť, otočiť, sadnúť a ľahnúť si. Tiež pomôže, ak ho na pobyt v boxe zvyknete ešte pred odletom. Psa nakŕmte najmenej 5 hodín pred odletom. Pri dlhšom lete mu dajte misku s vodou a trochu jedla.

Pes v lietadle
Či už pôjde váš pes na palube, alebo v podpalubnom priestore, musíte mu zabezpečiť transportný box, alebo prepravku.

Prepravka musí byť označená identifikačnou visačkou s menom, adresou, telefónnym číslom majiteľa a menom psa, prípadne cieľovou destináciou. Box nezabudnite označiť nálepkou „Neklopiť“ a „Živé zvieratá“, samozrejme s medzinárodným označením. Psovi nechajte pripnutý obojok alebo postroj s identifikačnými známkami. Vhodné je pred cestou ostrihať aj pazúriky, aby sa niekde nezachytil a neublížil si.

Dbajte na zdravie psa pred odletom

Pokiaľ cestujete mimo územia SR, pes by mal byť označený mikročipom. Podmienkou je aj platný cestovný pas zvieraťa – pet passport. Pes by mal byť riadne vakcinovaný proti infekčným chorobám, odčervený a ošetrený proti kliešťom. Informujte sa, aké ďalšie očkovanie musí váš miláčik absolvovať, aby mohol vstúpiť do krajiny. Okrem toho by ste mu mali pred vycestovaním vybaviť potvrdenie o zdravotnom stave. To vám vydá veterinárny lekár. V niektorých prípadoch budete potrebovať aj potvrdenie o sérologickom vyšetrení proti besnote.

Náš tip: Pred cestou zoberte psa na prechádzku. Fyzicky ho unavte, aby počas letu spal.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
PR článok

Happy Foto má cloud

0
Novinky Tip

Ježkovia – netradiční domáci miláčikovia

0
Tip

Jar vo fotoknihe od Happy Foto

Navigácia

Magazíny