Vyvážená strava a dostatok pohybu sú základom šťastného života každého tátoša. Kone zohrávali v živote človeka vždy dôležitú úlohu a starostlivosť o nich musel mať v malíčku takmer každý. Dnes sa časy zmenili a chov koní sa stal skôr výnimočnou záležitosťou. Čo všetko je dôležité dodržiavať, aby bol váš koník zdravý a spokojný?
Chladnokrvné kone sa používali ako ťažné zvieratá a teplokrvné tátoše slúžili skôr ako dopravné prostriedky. Dnes ich už v poľnohospodárstve nahradili traktory a iné nákladné vozidlá, na dopravu už konský chrbát tiež nie je príliš využívaný. Ľudia si však tieto majestátne zvieratá vážia dodnes a ich chov pretrváva aj naďalej. Vyšľachtili rozmanité plemená a v srdciach mnohých chovateľov majú svoje pevné miesto. Ako sa dá vybudovať s koňom pevný a silný vzťah?
S koňom sa musíte vzájomne rešpektovať
Vzťah medzi koňom a majiteľom musí byť založený na vzájomnom rešpekte a nie na bolesti a strachu. Nesmiete prejaviť neistotu, inak sa bude s vami koník neustále zahrávať, a to určite nechcete. S priemernou hmotnosťou 500 kg je kôň nepochybne niekoľkonásobne väčší a ťažší ako jeho jazdec. Na základe sily ho teda ovládať jednoznačne nemôžete. Kôň musí robiť to, čo mu poviete, pretože si sám myslí, že to chce. Treba mať dostatok času a trpezlivosti, avšak vašu pochvalu sa naučí prijímať veľmi rýchlo. Kone sa musia naučiť, čo považujete za zlé a čo nie.
Dôležité sú správne podmienky
S rozhodnutím starať sa o koňa si beriete na seba zodpovednosť za všetky jeho potreby. Dôležité je mať všetky potrebné poznatky o jeho stavbe tela a funkcii vnútorných orgánov. Je to dôležité najmä pri rozpoznávaní príznakov rozličných ochorení a promptné ošetrenia zranení. Keď je kôň vo svojom novom domove a pri práci šťastný, bude omnoho ochotnejšie a lepšie plniť všetko, čo od neho budete vyžadovať. Obaja si tak budete užívať rovnocenne obohacujúci vzťah.
Ako vyzerá zdravý kôň
Zdravý koník má jasné oči, hladkú lesklú srsť, pokojný dych a telesnú teplotu do 38 °C. Dobré zdravie si vyžaduje vyváženú stravu a dostatok pohybu. Koňa by mal pravidelne prezerať veterinár, a to kvôli predchádzaniu chorôb a pravidelným očkovaniam. Dôležité sú aj vyšetrenia očí, srsti či kopýt. Pravidelné odčervovanie a kontrolné prehliadky by mali byť samozrejmosťou. Sú to práve maličkosti, ktoré rozhodujú o tom, ako sa bude vášmu koníkovi u vás dariť. Môže mu škodiť aj nevetraná stajňa, menej časté kydanie hnoja alebo krmivo zlej kvality.
Kone na pastvine
Kone vedia byť v spásaní vcelku vyberavé. Pokiaľ však budete udržiavať porast v rovnakej výške, zotrú sa tak rozdiely medzi kvalitnou trávou a burinou. Na zarovnávanie môžete použiť aj ovce či iné zvieratká. Pasienky môžete rozdeliť na dve až tri časti a nechať zvieratá, aby ich spásali postupne. Týmto spôsobom napodobníte prírodné podmienky. Pokúste sa však nájsť pre kone pastvinu, ktorá nebude príliš strmá, ani príliš vysoko alebo nízko položená.
Koňa si môže zadovážiť iba niekto, kto sa týmto zvieratám naozaj rozumie a venuje. Nie je to žiadne malé domáce zvieratko, ale obrovská zodpovednosť v mnohých ohľadoch. Chceli ste aj vy v detstve vlastniť hrivnatého tátoša?