Áno, aj z ježka môže byť váš nový spolubývajúci. Tieto zvieratká sú trochu netypickí domáci miláčikovia, no o to viac zaujímaví. Samozrejme, ak chcete mať domáce zvieratko na to, aby ste sa s ním túlili, ježko rozhodne nie je nič pre vás.
Ako sa k nemu dostať?
Mať ježka ako domáceho miláčika neznamená to, že si jedného ukradnete v lese alebo na ulici. Po prvé, je vysoko nepravdepodobné, že nejakého stretnete. A po druhé, takýto ježko by zavretý v klietke nebol ani zďaleka spokojný. Toto zvieratko je možné kúpiť buď v zverimexe, ale nie každý zverimex ponúka ježkov. Druhou alternatívou je vyhľadať chovateľa, ktorému sa narodili malí ježkovia a predáva, respektíve daruje mláďatá.
Ježkovia sú známymi prenášačmi rôznych chorôb, takže pri výbere dbajte na to, aby mal jasné oči, čisté nosné dierky, zdravo vyzerajúcu pokožku, pichliače a kožušinu. Dávajte pozor na fľakatú kožu, chýbajúce pichliače, zvláštnosti v oblasti očí a nosa či znaky hnačky. Ježko by mal mať dobrú zdravotnú kondíciu, nemal by byť príliš chudý, ani príliš obézny.
Ak chcete s ježkom v domácnosti aj manipulovať a hrať sa, pri výbere sa pokúste zobrať toho, ktorý nemá problém nechať sa zdvihnúť na ruky. Zaobstarať si mladého ježka, ktorý má od 6 do 8 týždňov, je najlepší spôsob, ako docieliť to, že ježko si zvykne na manipuláciu a interakciu s ľuďmi.
Čo môže a čo nemôže jesť
Po rokoch výskumu prišli vedci na to, že ideálna potrava pre domácich ježkov je jedlo pre mačky bez obilia alebo vysoko kvalitné jedlo pre ježkov. Okrem tejto potravy majú ježkovia radi aj červíky, ale tie sú odporúčané iba ako príležitostná chutná odmena. Červíky je nutné kŕmiť nutrične bohatým ovocím, zeleninou alebo psím jedlom.
Ako príležitostná odmena môže byť servírované vajíčko uvarené na tvrdo, jedlo pre bábätká alebo ovocie. S týmito odmenami treba zaobchádzať opatrne. Nemali by sa stať bežnou súčasťou každodenného jedálnička.
Ježkovia a ľudský kontakt
Väčšina chovateľov predáva skrotených ježkov, ktorí sú zvyknutí na kontakt s ľuďmi. Ak sa ježko schúli pri kontakte do klbka, nemusíte sa báť ho zdvihnúť. Keď si po pár minútach uvedomí, že mu nechcete ublížiť, rozvinie sa z klbka.
V počiatočných fázach zoznamovania manipulujte s ježkom iba keď nespí. Spiaci ježkovia, ktorí sú manipulovaním prebudení, majú vo zvyku byť nepríjemní. Tak isto ako aj ľudia. Vždy keď ho idete zdvihnúť odmeňte ho jeho obľúbenou potravou. Tým si získate jeho dôveru. Ak veľmi odporujú proti zdvíhaniu a manipulácii, používajte zo začiatku hrubý uterák, ktorým zabránite škrabancom.
Dbajte na jeho hygienu
Ježkovia sú zvieratká, ktoré sú nachylné na rôzne choroby. Z týchto dôvodov treba dbať na ich zvýšenú hygienu a správnu stravu. Bežné choroby ježkov sú napríklad salmonelóza, blchy, problémy so zubami, pohlavnými orgánmi alebo kamene v močovom mechúre. Taktiež sa u nich môže rozvinúť aj neurologická porucha, ktorá spôsobuje stratu kontroly nad telom, záchvaty až celkovú paralýzu.
Klietka musí byť veľká!
Ježkovia vo voľnej prírode trávia väčšinu svojho času pohybovaním sa po zemi a hľadaním jedla. Z tohto dôvodu musí mať klietka pre ježka veľká minimálne dva metre štvorcové. Spodná časť klietky musí byť pevná, aby sa mu v nej dobre chodilo a nezranil si labky. Najodporúčanejšie sú klietky s výpletom, pretože poskytujú najlepšiu ventiláciu. Výplet však nesmie byť príliš veľký, aby sa ježkovi nepodarilo utiecť a schovať sa v byte alebo aby sa pri úteku nezasekol vo výplete.
Čistiť klietku je nutné minimálne raz za týždeň. Čistením môžete predísť mnohým chorobám, ktoré vznikajú keď je ježko neustále v špinavej klietke, v ktorej sa iba hromadia baktérie.