Ako chrániť domácich miláčikov pred horúčavami

Počas horúcich letných dní sa čoraz viac stretávame s prípadmi, kedy ľudia zanedbávajú starostlivosť o svoje domáce zvieratká. Tie sa bohužiaľ nedokážu sami ochrániť pred narastajúcimi teplotami, čo má za následok dehydratáciu, kŕče či kolaps. Ako môžeme týmto ťažkostiam predísť a čo spraviť, aby sa zvieratko malo čo najlepšie?

Pitný režim je základ

Prehrievanie organizmu trápi najmä našich štvornohých miláčikov. Najzákladnejším pravidlom pri všetkých zvieratkách je neustály prísun čerstvej vody. Pokiaľ nie je možné vodu v priebehu dňa vymieňať, misku treba umiestniť tak, aby na ňu nesvietilo priame slnko. Pre zvieratká, ktoré nechávate vo vnútri, je vhodné zatemniť celý byt, prípadne zabezpečiť cirkuláciu vzduchu malým ventilátorom. Vhodné je taktiež nechať psíkovi mokrý uterák, kde sa môže počas dňa schladiť.

Pes pije z misky
Nezabudnite dávať zvieratkám každý deň čerstvú vodu.

Prechádzky počas dňa

Ak však nechávate zvieratko vonku, odporúča sa nechať ho voľne behať, aby si samo dokázalo nájsť miesto na schladenie. Môžete mu taktiež zabezpečiť prístrešok bez stien, ktoré mu zabezpečia tieň a zároveň bude dochádzať k pohybu vzduchu. Prechádzky sú dôležité a nevyhnutné pre spokojnosť vášho miláčika, avšak počas poludňajších hodín ich radšej vynechajte. Zvieratko vezmite von radšej skoro ráno alebo podvečer.

Sprcha príjemne schladí

Zvieratká treba taktiež pravidelnejšie sprchovať. Nemusíte používať žiadne šampóny, stačí ho oplachovať vlažnou vodou. Pre papagájov, ktorí milujú kúpanie, je vhodné umiestniť nádobu s vodou do klietky. Voda by mala ideálne siahať po bruško. Ak kúpanie nie je práve najobľúbenejšou činnosťou vášho papagája, pokojne naplňte vodou prázdnu fľašu s ostrekovačom a párkrát do dňa ho schlaďte týmto spôsobom. Psíkovi môžete kúpiť malý plastový bazénik alebo pieskovisko, kde si sám vlezie, keď bude potrebovať.

Zelený papagáj
Sprchovanie je dôležité pre schladenie organizmu.

Zvieratká nenechávajte v aute!

Nikdy nenechávajte svojho miláčika v aute počas horúcich dní! V aute dokáže stúpnuť teplota až na 60 °C, kedy nepomôže ani pootvorené okno. Každým rokom sa zvyšuje počet prípadov, kedy si majiteľ na chvíľu odskočil z auta, čo spôsobilo zvieratkám nemalé ťažkosti. Takéto prípady končia úpalom, prehriatím, popáleninami, v najhorších prípadoch dokonca smrťou.

Starajte sa o srsť aj o pokožku

Pokiaľ je vaše zvieratko dlhosrsté, na leto by ste mu mali srsť skracovať. Platí to najmä pre psíkov, ktoré sú náchylnejšie na prehrievanie. Mačky či hlodavce zvládajú vysoké teploty podstatne lepšie. Pokiaľ vlastníte mačku či psa bez srsti, je veľmi dôležité, aby ste ho každý deň natierali krémom s ochranným faktorom. Tieto zvieratká sú vysoko náchylné na úpal. Pomôcť môže aj tenké oblečenie, ktoré pokožku ochráni.

Bezsrstá mačka
Pokožku zvieraťa treba chrániť pred úpalom.

Dodržiavaním týchto tipov uľahčíte vášmu zvieratku život v horúcich letných mesiacoch, ktoré sú rovnako náročné aj pre človeka. Myslite na to, že váš miláčik sa o seba nevie postarať sám a preto je veľmi dôležité, aby ste mu v tomto období venovali väčšiu pozornosť. Určite sa vám za túto starostlivosť odvďačí.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Vtáky

Sova ako domáce zvieratko

0
Psy

Čo robiť, keď sa váš pes bojí búrok

0
Psy Tip

Ktorý rodinný psík sa hodí do vašej domácnosti?

Navigácia

Magazíny