Zvieratko v domácnosti posilní imunitu bábätka

Určite ste sa aj vy stretli s tým, že niekto z vašich známych zdieľal na Facebooku fotografiu psíka s popisom – hľadá nový domov, majiteľom sa narodilo dieťatko a psík musí preč. Takéto žiadosti o umiestnenie zvieratka do nového domova nie sú pre útulky a spolky na záchranu zvierat žiadnou novinkou. Existuje opodstatnený dôvod obávať sa o zdravie novorodencov, ak sa v domácnosti nachádza aj štvornohý miláčik?

V spoločnosti dlho pretrvával názor, že zviera k malému dieťaťu nepatrí. Opak môže byť pravdou! Výsledky 18-ročnej štúdie ukázali, že zvieratká v domácnosti spoločne s malým dieťaťom nielenže nezvyšujú riziko alergií na zvieratá, ale dokonca ich výskyt môžu aj znížiť. Kontakt so psom alebo mačkou počas detských rokov mal podľa vedcov len malý vplyv na neskorší výskyt alergií. Ak sa však zvieratko nachádzalo v prítomnosti bábätka počas prvého roka jeho života, znížilo u niektorých detí riziko alergií. Hovoríme však o alergiách na samotné zviera, nie o alergických reakciách na iné alergény.

Zvieratá v domácnosti a detská imunita
Zvieratko v spoločnej domácnosti s bábätkom znižuje riziko neskoršej alergie.

Psy a mačky v domácnosti s bábätkom

Výskum prebiehajúci v Spojených štátoch sledoval 565 detí od narodenia až po dovŕšenie dospelosti. Účastníkom štúdie boli odobraté vzorky krvi, v ktorých sa testovali protilátky proti alergénom psov a mačiek. Počas výskumu sa zistilo, že psy a mačky prítomné v domácnosti počas prvého roka života dieťaťa mali veľký vplyv na neskoršiu citlivosť na zvieratá – za citlivé osoby sa považujú tie, ktoré budú mať v budúcnosti pri kontakte s alergénom príznaky alergie.

Pozitívny vplyv na deti narodené cisárskym rezom

Autorkou štúdie bola Ganesa Wegienka, epidemiologička v Henry Ford Hospital v Detroite. Výskumu sa zúčastnili ženy, ktoré otehotneli v rokoch 1987 a 1989. Ako sa ukázalo, najväčší prospech z domáceho miláčika mali deti narodené cisárskym rezom. Podľa doktorky Wegienka je možným vysvetlením aj to, že pri klasickom pôrode je dieťa vystavené väčšiemu počtu baktérií v pôrodných cestách. Deti narodené cisárskym rezom získali mikróby zo svojho okolia, v ktorom sa vyskytovalo práve zvieratko.

Pes a mačka v domácnosti
Vo fínskom výskume dosiahli dojčatá lepšie výsledky pri kontakte so psíkmi ako s mačkami.

Menší počet respiračných ochorení a infekcií

Zaujímavé zistenia priniesol ďalší výskum, tentokrát z Fínska. Sledoval 397 detí, narodených v rokoch 2000 až 2005, od začiatku tehotenstva až do veku 12 mesiacov. Počas celého roka rodičia bábätiek evidovali každý jeden kontakt medzi dieťaťom a zvieraťom.

Vedci zistili, že deti, ktoré vyrastali v domácnosti so zvieratkom menej trpeli na respiračné ochorenia alebo ľahké infekcie. Takisto sa u nich menej často vyskytovali ušné ochorenia. Lepšie výsledky dosiahli dojčatá v kontakte so psami ako s mačkami. Podľa odborníkov zvieratko v domácnosti pomáha imunitnému systému rýchlejšie dozrieť. Nie nadarmo sa hovorí, že sterilné prostredie bábätkám viac škodí ako pomáha.

Bábätko v uteráku
Nového člena rodiny treba zvieratku nenásilne predstaviť.

Ak máte v domácnosti spoločne s bábätkom aj zvieratko, mali by ste dodržovať niekoľko pravidiel:

  • zvieratko by malo byť podľa možností vycvičené (s ohľadom na druh zvieraťa),
  • dodržiavajte pravidelné očkovania a kontroly u veterinára,
  • nového člena rodiny jemne zoznámte s vašim štvornohým miláčikom, prečítajte si, ako predstaviť bábätko psíkovi,
  • myslite na to, že zviera koná pudovo a snažte sa niektoré situácie predvídať,
  • nenechávajte zviera s dieťaťom samé, aj keď ste si jeho správaním 100-percentne istý (pes, ktorého dieťa ťahá za chvost alebo uši, môže stratiť trpezlivosť; mačka zase môže dieťa poškriabať pri hre),
  • ak máte v interiéri mačku s mačacím záchodom, zabráňte dieťaťu kontaktu s ním,
  • zabezpečte postieľku bábätka, aby sa mu do nej zvieratko nedostalo.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Mačky Novinky Psy Tip

7 tipov, ako zvládnuť návštevu veterinára bez stresu

0
Hlodavce

Ako sa starať o morské prasa?

0
Mačky Psy Tip

Nemôžete si adoptovať zvieratko z útulku? Pomôcť sa dá aj inak

Navigácia

Magazíny